Wygląd chorej papugi

Papugi są bardzo towarzyskimi zwierzętami, dość często hodowanymi w domach. Spotyka się hodowców zarówno z pasją jak i osoby zupełnie nie znające się na ptakach, posiadające papugi z przypadku bądź zachcianki. Zbyt mała wiedza na ich temat przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, zaś zbyt późne zauważenie choroby wiąże się niestety z trudnością wyleczenia ptaka. Nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie żeby zauważyć pierwsze symptomy choroby, od tego jak szybko jesteśmy w stanie wykryć chorobę ptaka zależy finał leczenia.

Papugi są bardzo towarzyskimi zwierzętami, dość często hodowanymi w domach. Spotyka się hodowców zarówno z pasją jak i osoby zupełnie nie znające się na ptakach, posiadające papugi z przypadku bądź z powodu zachcianki. Zbyt mała wiedza na temat tych ptaków przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, zaś zbyt późne zauważenie choroby wiąże się niestety z trudnością wyleczenia ptaka. Nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie żeby zauważyć pierwsze symptomy choroby. Od tego, jak szybko jesteśmy w stanie wykryć chorobę ptaka zależy finał leczenia.

Wygląd zewnętrzny papugi

Wszelkie anomalie od codziennego wyglądu powinny wyostrzyć czujność właściciela papugi. Jedną z oznak choroby jest stan upierzenia. Puszenie piór zdarza się również zdrowym ptakom, ponieważ dzięki ułożeniu piór regulują one temperaturę ciała. U chorej papugi, oprócz napuszenia, często można spotkać deformacje piór - rozdwojone promienie oraz złamane końcówki chorągiewki. Pióra są zaniedbane, ponieważ chore ptaki nie pielęgnują ich. Upierzenie staje się matowe, może wystąpić zbyt gwałtowne wypierzanie. Spotyka się posklejane pióra oraz brązowe ślady krwi na powierzchni, które mogą świadczyć o skaleczeniu zwierzęcia. Zlepione pióra wokół uszu świadczą o wycieku spowodowanym np. przez zapalenie ucha, zaś wokół otworów nosowych - o katarze.

Stan nieupierzonych części jest również istotny, daje bowiem informacje o stanie zdrowotnym ptaka. Wszystkie objawy, odbiegające od standardowego wyglądu, takie jak opuchnięcia, odbarwienia, zgrubienia, kulawizny należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Oczy chorego ptaka są lekko przymknięte, mętne, często pojawia się wyciek z gałki ocznej. Okolice kloaki powinny być jasnoróżowe z piórkami. Widoczne wokół kloaki ślady odchodów wskazują na problemy z układem pokarmowym. Także zbyt mała ilość piór w tych okolicach jest oznaką, że posklejane odchodami pióra mogły zostać wyrwane przez ptaka.

Stan odchodów

Stan odchodów jest najistotniejszym elementem wczesnej diagnozy. Nawet jeśli ptak nie wykazuje żadnych objawów odbiegających od standardowego zachowania, powinno się codziennie kontrolować jego odchody. Należy zwrócić uwagę na konsystencję, barwę a także częstotliwość wydalania. Barwa kału zależy od rodzaju spożywanego pokarmu. U ptaków karmionych ziarnem jest to kolor ciemnozielony (białe elementy nie są oznaką nieprawidłowości - jest to skrystalizowany mocz). Jeśli pokarm nie był urozmaicany i pojawiły się, trwające dłuższy okres czasu anomalie w barwie, może to świadczyć o chorobie.

Ogólne proporcje w składzie odchodów również świadczą o nieprawidłowości. Zbyt mała ilość kału w stosunku do moczu świadczy o problemach z trawieniem, zaś wodniste odchody mogą być wyznacznikiem problemów m.in. z nerkami.

Istotnym elementem jest odróżnienie wodnistych odchodów od biegunki. Te dwa pojęcia są często mylone. Wodniste odchody charakteryzują się jedynie zaburzonymi proporcjami w składzie wydaliny. Kał można jednak nadal wyraźnie odróżnić od moczu, jednak moczu jest zdecydowanie więcej w porównaniu do prawidłowych odchodów (u niektórych papug wodniste odchody są naturalne). Gdy ptak cierpi na biegunkę trudne staje się rozróżnienie kału od moczu, obserwujemy brak charakterystycznego kształtu kału.

Mocz pochodzący od zdrowego ptaka jest przezroczysty, zaś część skrystalizowana ma barwę białą. Należy zwrócić uwagę na wszelkie niepożądane domieszki.

Zmiana zachowania

Chore papugi często przybierają charakterystyczną postawę - stoją na prostych nogach, skrzydła nie przylegają do ciała, często są opuszczone bezwładnie. Ptaki są apatyczne i ospałe. Papugi zazwyczaj śpią używając jednej nogi. Jeśli ptak śpi na dwóch świadczy to o osłabieniu. Jeżeli nie zmienia nogi to należy upewnić się, czy druga kończyna jest sprawna. Podczas snu zdrowe ptaki mają główkę ukrytą w piórach, chory ptak śpi z opuszczoną głową.

Oddech papugi nie powinien być słyszalny, jakikolwiek dźwięk podczas oddychania jest symptomem problemów z układem oddechowym. Niepokojącym objawem jest również unoszenie ogona podczas wymiany gazowej.

Co prawda pojedyncze objawy nie powinny wzbudzać naszego niepokoju, powinny jednak przyczynić się do baczniejszej obserwacji ptaka. Jeśli odmienny stan zwierzęcia utrzymuje się dłużej należy udać się do lekarza weterynarii. Im szybsza reakcja opiekuna tym korzystniejszy proces leczenia. Planując wizytę u lekarza weterynarii warto zabrać ze sobą próbkę odchodów - zapewne ułatwią szybką diagnozę. Nie zaleca się leczenia na własną rękę, ponieważ jedynie lekarz weterynarii jest w stanie trafnie ocenić chorobę oraz dobrać odpowiedni rodzaj i dawkę leku.

data publikacji artykułu: 2010-05-04

Popularne teraz

Komentarze