2019-01-10 10:55

Jak czytać etykiety karm

Etykieta karmy jest podstawowym źródłem komunikacji między producentem, a właścicielem zwierzęcia czy lekarzem weterynarii. Musimy jednak nauczyć się odpowiednio interpretować informacje na niej zawarte.

Informacje znajdujące się na opakowaniu karm można podzielić na dwie części:

• Panel prezentacji produktu – jest to strona główna. W przypadku karm bytowych wizualnie jest najczęściej bardzo atrakcyjna. Znajdziemy tu nazwę produktu, deklaracje marketingowe i informacje o przeznaczeniu karmy np. dla juniora, dla psa lub kota, przeznaczona dla kastratów czy dieta wątrobowa. Kolejnym elementem jest nazwa producenta i wielkość opakowania.

• Strona informacyjna – tutaj znajdują się informacje na temat składników występujących w karmie oraz składu chemicznego. Podane jest także dawkowanie produktu, data przydatności do spożycia lub data produkcji, lista zastosowanych dodatków, numer serii, nazwa i adres podmiotu odpowiedzialnego za produkt.

Etykieta

Podstawową kwestią, którą znajdziemy na etykiecie jest informacja na temat tego czy karma jest pełnowartościowa czy uzupełniająca, tak zwana niekompletna. Produkty pełne i zbilansowane są kompletną karmą, niewymagającą żadnych dodatków. Jest ona przeznaczona dla zwierząt w określonym wieku, będących w dobrym stanie fizycznym oraz fizjologicznym. Pełnowartościowa karma może być jedynym źródłem substancji pokarmowych. Dostarcza ona niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Natomiast karmy uzupełniające, tak zwane niepełne czy niepełnowartościowe są przeznaczone do łączenia z innymi produktami. Przykładem są niektóre mięsne batony, które producent zaleca łączyć z ryżem, warzywami, specjalnymi suplementami czy innymi produktami.

Kolejną kwestią jest nazwa produktu, która często określa jej ogólny skład. Najczęściej dotyczy to puszek, batonów czy innych mokrych karm. Przykładowo ,,karma z wołowiną’’, oznacza, że w jej składzie jest minimum 4% mięsa z wołowiny. Jest to chwyt marketingowy, który wprowadza kupującego w błąd. Kupując taki produkt myślimy, że jest to główny składnik w karmie, natomiast stanowi on jedynie niewielką część jej składu. Inne nazwy z którymi możemy się spotkać to np. tuńczyk w puszce. W tym przypadku sytuacja wygląda inaczej. Oznacza to. że w produkcie jest co najmniej 70% mięsa.

Następnym elementem jest przeznaczenie produktu. Dla przykładu-karma dla juniora, seniora czy psa aktywnego będzie różniła się w swoim składzie. Maluch potrzebuje więcej białka do rozwoju. Staruszek wymaga wspomagania perystaltyki jelit. Natomiast pies aktywny będzie miał większe zapotrzebowanie na tłuszcz, więc podział na te grupy jest uzasadniony. W przypadku gdy karma przeznaczona jest specjalnie, na przykład dla owczarka niemieckiego, jest to tylko chwyt marketingowy. Tak naprawdę, nie ma ona nic nadzwyczajnego w swoim składzie, co fantastycznie wpływa na psy tej rasy. Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne, informacja o przeznaczeniu produktu jest bardzo ważna. Specjalistyczne diety dla psów czy kotów z chorą wątrobą, nerkami czy innymi narządami są bardzo pomocne w leczeniu, lecz mogą zaszkodzić zdrowemu zwierzęciu. Dlatego też stosowanie tego typu karm, powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Analiza składu

Surowce, które znajdują się w karmie, zwykle wypisane są od tego, którego udział w składzie jest największy. W zależności od rodzaju, najczęściej są to produkty pochodzenia zwierzęcego lub węglowodany. W dalszej kolejności znajdziemy dodatki, tłuszcze i inne składniki. Podstawowym źródłem białka powinno jednak być białko zwierzęce. Na etykietach możemy znaleźć sformułowania takie jak:

• ‘’Świeże mięso z kurczaka,, - na pierwszy rzut oka wygląda kusząco. Musimy jednak pamiętać, że podczas suszenia mięso traci około 60% wody, a więc traci na masie, której wartość jest podana w składzie.

• ‘’Suszone lub dehydratyzowane mięso z kurczaka,, – zawartość, która jest podana w składzie jest adekwatna do tej, która jest faktycznie, ponieważ uległa już procesowi suszenia.

• ‘’Świeży kurczak,, – to określenie nie do końca jest dobre, ponieważ wartość masy została podana przed przeprowadzeniem procesu suszenia. Nie wiemy też co dokładnie kryje się pod słowem kurczak.

• ‘’Mączka mięsna z kurczaka,, – jest to także sproszkowane mięso z określonego gatunku zwierzęcia.

• ‘’Mączka z kurczaka,, – w tym przypadku wiemy tylko z jakiego zwierzęcia pozyskana jest mączka. Natomiast równie dobrze mogą być to tylko pióra, kości i podroby.

• ‘’Hydrolizowane białko,, – jest to proces, w którym rozbija się łańcuch polipeptydowy na mniejsze fragmenty. Nadaje się świetnie dla zwierząt z alergiami pokarmowymi, ponieważ dzięki hydrolizie układ immunologiczny psa czy kota przestaje identyfikować rodzaj białka. Nie dochodzi wtedy do reakcji alergicznej. Przykładowo, jeżeli zwierzę ma nietolerancje na mięso z kurczaka, proces ten uniemożliwia wykrycie go przez organizm.

Najgorsze określenia jakie możemy znaleźć i których warto się wystrzegać to:

• ,,Mączka zwierzęca’’
• ,,Mączka mięsna’’
• ,,Mączka drobiowa’’
• ,,Mączka z produktów pochodzenia zwierzęcego’’

W takich przypadkach czytając etykietę, nie wiemy tak naprawdę co kryje się pod tymi określeniami. Są to karmy gorszej jakości. Najczęściej w ich składzie są: pióra, skóra, kości, krew, rogi, kopyta, łożyska itp.

Kolejne produkty przedstawione w składzie będą wypisane malejąco. Składniki jakie możemy jeszcze znaleźć to między innymi:

• Zboża
• Ryby
• Warzywa
• Oleje i tłuszcze
• Jaja
• Mleko
• Roślinne ekstrakty białkowe
• Cukry
• Związki mineralne
• Produkty pochodzenia roślinnego
• Drożdże

Jeżeli pies lub kot nie jest alergikiem i nie wymaga stosowania karm weterynaryjnych ani eliminacyjnych, to im większa ilość składników tym lepiej.

Analiza chemiczna

Jest ona także ważnym elementem. Określa ilość makroskładników, które wyznacza się w laboratorium. Możemy dowiedzieć się z niej o procentowej ilości białka, tłuszczu, popiołu, wapnia, fosforu itp. Na większości etykiet podana jest także kaloryczność karmy oraz jej wilgotność. Dzięki tym informacjom łatwiej możemy wybrać karmę dla zwierzęcia. Na podstawie analizy chemicznej i składu możemy określić np. czy karma jest wysokobiałkowa czy niskotłuszczowa. Takie informacje są szczególnie pomocne w doborze żywienia dla chorego psa lub kota. Przykładowo, zwierzę z chorą wątrobą nie powinno jeść karmy z wysoką zawartością tłuszczu.

Dawkowanie

Jest to kolejna rzecz jaka powinna znaleźć się na etykiecie. Zazwyczaj w tabeli dawkowania podane jest dobowe zapotrzebowanie kaloryczne na kilogram masy ciała. Jest to bardzo pomocne dla właściciela, aby utrzymać optymalną sylwetkę swojego pupila. Oczywiście wspomagając się tą tabelką musimy uwzględnić styl życia zwierzęcia i jego kondycję oraz wiek. Jeżeli mamy zwierzaka z nadwagą raczej posługujemy się przedziałem wagowym, w którym znajduje się prawidłowa masa ciała jaką powinno mieć zwierzę, a nie jaką ma obecnie. Zawsze obserwujemy swojego psa lub kota czy jego sylwetka jest prawidłowa, w razie potrzeby modyfikujemy wielkość porcji. Pamiętajmy, że smakołyki, które każdy zwierzak uwielbia najbardziej są szczególnie kaloryczne. Uwzględnijmy to podczas wymierzania odpowiedniej dobowej dawki pokarmu dla swojego pupila.

Inne

Na etykiecie obowiązkowo musi znaleźć się data przydatności do spożycia lub data produkcji. Znajdziemy tam także informacje o producencie oraz numer serii. Sposób przechowywania karmy także powinien zostać wspomniany. Innymi przydatnymi uwagami w karmach suchych jest kwestia o niezbędnym dostępie zwierzęcia do wody.

Etykieta jest bardzo ważnym elementem znajdującym się na opakowaniu karmy. Jest niezbędnym źródłem informacji, pomagającym w jak najlepszy i odpowiedzialny sposób karmić psa lub kota. Dzięki temu możemy dobrać produkt do aktualnych potrzeb naszego zwierzęcia. Jest ona formą komunikacji, między producentem a konsumentem. Jest to niezwykle ważne źródło informacji, nie tylko dla właściciela, ale także dla dietetyka oraz lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że odpowiednie żywienie jest niezbędne dla zdrowia psa czy kota. Pomaga utrzymać optymalną masę ciała. Diety weterynaryjne wspomagają terapię lub działają profilaktycznie. Czytajmy uważnie etykiety, aby karma jaką je nasz zwierzak, była jak najlepsza i dobrana do jego potrzeb.

data publikacji artykułu: 2019-01-10

Popularne teraz

Komentarze