Czy kot powinien pić mleko?
W każdej kreskówce i filmie, w każdej czytance, w gazecie, tv etc. propagowany jest obraz słodkiego kotka, chłepczącego sobie mleko ze swojej miseczki. To dlatego każde dziecko zapytane o to – co pije kot? - bez wahania odpowie, że mleko. Nikt nigdy pewnie nie zastanawiał się nad tym, jak mleko w kociej diecie, wpływa na jego zdrowie. Utrwalono nam obraz kota jako największego smakosza wśród mleczek, które dodaje mu sił, poprawia samopoczucie i do tego zmniejsza łaknienie. Czy to prawda? I czy kot powinien pić mleko?
Co piją koty...
Koty piją właściwie wszystko, kwestia tego – co koty MOGĄ pić? Tutaj czeka nas niemałe zaskoczenie, bowiem w zdecydowanej większości, jeśli chodzi o płyny w kociej diecie, przeważać powinna woda. Mleko, może się tam znaleźć, jednak nie każde i w ilościach jedynie niewielkich.
Mleko jako pierwszy pokarm
Każdy ssak, zaraz po narodzeniu, żywi się mlekiem. Jest to obserwowane u wielu gatunków ssaków. W przypadku małych kociątek, mleko do 8 tygodnia życia jest jednym z lepszych możliwych pokarmów. Jak to działa?
Organizm małych kotków, a właściwie ich przewód pokarmowy, od momentu “po urodzeniu” do mniej więcej 8 tygodnia życia, produkuje enzym zwany laktazą. Jest on niezbędny do trawienia tzw. cukru mlecznego zwanego popularnie laktozą. Ten właśnie enzym, chroni organizm małego kota przed problemami żołądkowymi, związanymi z obecnością w przewodzie pokarmowym mleka np. krowiego.
Mleko w diecie starszego kota
Kot nie powinien pić m.in. mleka krowiego, koziego i owczego. Włączenie do kociej diety któregoś z powyższych typów mleka, nie będzie najlepszym pomysłem. Głównym problemem, który sprawia, że lepiej podać kotu zwykłą czystą wodę niż mleko kozie lub krowie, jest zawarta w nim laktoza.
Z reguły u kotów zanika enzym, który sprawia, że koci organizm toleruje laktozę i po jej spożyciu, kota nie męczą żadne dolegliwości. Jest to związane z rozwojem organizmu w miarę starzenia się.
Są jednak także koty, które nie mają tego problemu, lubią mleko i mogą je pić, chociaż to czy mogą jest kwestią sporną, bo jeśli kot pije mleko i nie czuje się źle po jego spożyciu, to jednak nie zmienia to faktu, że mleko jest produktem wysokokalorycznym, który nie służy dobrze naszemu pupilkowi.
Czy żaden kot nie powinien pić mleka?
Zdecydowanie nie. Jak wspomniano powyżej, nie wszystkie koty tracą enzym odpowiadający za tolerancję laktozy. Niektóre z kotów posiadają go nawet w zaawansowanym wieku i wtedy można podawać im mleko – teoretycznie, ponieważ tak wysoka zawartość kalorii nie jest wskazana dla kociego organizmu. Mleko powinno być dla kota jedynie urozmaiceniem jadłospisu, podawanym niezbyt często (można je mieszać z wodą). Pamiętajmy, że mleko nie zawiera w sobie żadnych wartości odżywczych, które byłyby niezbędne do prawidłowego rozwoju kociego organizmu oraz jego funkcjonowania.
Pamiętajmy również, że niektóre kotki mają szczególne upodobania co do leniuchowania, a połączenie wysokokalorycznego mleka w jadłospisie z siedząco-leżącym trybem życia, może mieć przykre skutki w postaci szybko nabytej nadwagi, której potem trudno się pozbyć.
Mleko zawiera w sobie również dużo cukrów, węglowodanów oraz wapnia, mogących prowadzić do problemów ze zdrowiem.
Jeśli już chcemy podać kotu mleko, które będzie dla niego najlepsze?
Ciekawostka – zamiennik mleka
Bywają sytuacje, kiedy kot szczególnie upodoba sobie mleko jako przysmak, i nie bardzo chce spożywać inne pokarmy. W takiej sytuacji można po części nie pozbawiać go tych przyjemności:
Mleko dla kota - podawać czy nie?
Uważa się, że mając na uwadze zdrowie i jak najlepsze samopoczucie naszego kociaka, nie powinno się wcielać do jego jadłospisu żadnego z typów mlek. Mleko jest produktem nie zawierającym jakichkolwiek pożytecznych składników odżywczych, a może jedynie doprowadzić do:
[info]Pamiętajmy, że dobrze zbilansowana dieta, adekwatna do potrzeb organizmu naszego kociego przyjaciela, jest wystarczająca do zaspokojenia wszelkich potrzeb kociego organizmu.[/info]