Żywienie kotów kastrowanych
Żywienie wykastrowanych kocurów i wysterylizowanych kotek powinno różnić się nieco od diety kotów, które nie zostały poddane tym zabiegom. Koty po zabiegu mają nieco spowolniony metabolizm, co może wiązać się z większą tendencją do tycia, dlatego podawany pokarm powinien być mniej kaloryczny.
Żywienie kotów kastrowanych
Żywienie wykastrowanych kocurów i wysterylizowanych kotek powinno różnić się nieco od diety kotów, które nie zostały poddane tym zabiegom. Koty po zabiegu mają nieco spowolniony metabolizm, co może wiązać się z większą tendencją do tycia, dlatego podawany pokarm powinien być mniej kaloryczny.
Ważna jest oczywiście dobra jakość pożywienia, musi być ono odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe. Istotne jest również, aby karmiąc kota wykastrowanego zadbać o kontrolę niektórych minerałów w diecie (magnezu, fosforu, wapnia oraz sodu). Jest to ważne ze względu na zwiększone ryzyko powstawania kamieni i kryształów moczowych u kastratów.
Podstawowe zasady żywienia kotów kastrowanych i sterylizowanych
Jak już wspomniano, koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji wykazują zazwyczaj mniejsze zapotrzebowanie energetyczne ze względu na spowolniony metabolizm oraz zmniejszoną potrzebę ruchu w stosunku do kotów, które nie zostały poddane tym zabiegom. Z tego powodu należy podawać im karmę o zmniejszonej kaloryczności. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zawartość tłuszczu w pożywieniu – nie może go być za dużo. Powinniśmy również pilnować ilości zjadanego przez kota pożywienia, aby nie objadał się zanadto. Pamiętajmy też, aby nie przekarmiać zwierzaka kocimi przysmakami, które często bywają wysokokaloryczne.
Oczywiście, jeśli nasz kot ma dobrą przemianę materii i dużo czasu spędza w ruchu, ograniczanie kalorii nie jest konieczne. Dieta musi być zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb i trybu życia zwierzęcia. Warto też zwrócić uwagę na młode koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji – teoretycznie powinny one dostawać jedzenie dla kociąt, jednak ze względu na wysoką kaloryczność może ono nie być korzystne dla ich zdrowia. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, poprośmy o radę lekarza weterynarii.
Kolejny ważny element diety kastrata to odpowiednie zbilansowanie niektórych minerałów. Wiele kotów kastrowanych (ale nie tylko) ma problemy z chorobami pęcherza, nerek i układu moczowego. Choroby te wiążą się często z powstawaniem kamieni i kryształów moczowych (fosforanów amonowo-magnezowych i szczawianów wapnia). Dlatego karmiąc kastrata, powinniśmy kontrolować zawartość magnezu, fosforu oraz wapnia w diecie naszego mruczka. Schorzenia dróg moczowych mają też związek z pH moczu kota (prawidłowa wartość to 6-6,5). Odpowiednia dieta pozwoli na utrzymanie jego odpowiedniego poziomu i zapobiegnie wytrącaniu się kryształów. W pożywieniu kastrata nie powinno być też zbyt dużej ilości sodu (nadmiar sodu powoduje choroby nerek). Pamiętajmy, aby nasz zwierzak miał zawsze zapewniony dostęp do czystej świeżej wody.
Wybierając karmę dla naszego kastrowanego lub sterylizowanego kota, kierujmy się jej jakością. Wiele profesjonalnych karm dla kastratów spełnia wymogi diety dla kotów po zabiegach (są niskokaloryczne, mają odpowiednio zbilansowane minerały i pomagają utrzymać właściwe pH moczu), dlatego warto po taką karmę sięgnąć. Pamiętajmy, by była ona dobra jakościowo i zapewniała zwierzęciu wszystkie konieczne dla zdrowia składniki odżywcze. Wiele zwykłych dobrych karm dostępnych na rynku również spełnia wymogi żywieniowe kotów po zabiegu kastracji czy sterylizacji.