Żywienie królika

Króliki są zwierzętami roślinożernymi, a to oznacza, że w naturze żywią się przede wszystkim zielonymi częściami roślin (jak trawy, zioła, warzywa, liście warzyw). Dlatego karmiąc naszego domowego pupila powinniśmy jak najbardziej upodobnić jego dietę do tej naturalnej. Należy także pamiętać, że królik ze względu na specyfikę procesu trawienia powinien mieć stale wypełniony przewód pokarmowy, co oznacza, że musi on mieć stały dostęp do pokarmu. Ponadto, gdy królik długo przeżuwa pożywienie, pomaga mu to w ścieraniu zębów.


Żywienie królika

Króliki są zwierzętami roślinożernymi, a to oznacza, że w naturze żywią się przede wszystkim zielonymi częściami roślin (jak trawy, zioła, warzywa, liście warzyw). Dlatego karmiąc naszego domowego pupila powinniśmy jak najbardziej upodobnić jego dietę do tej naturalnej. Należy także pamiętać, że królik ze względu na specyfikę procesu trawienia powinien mieć stale wypełniony przewód pokarmowy, co oznacza, że musi on mieć stały dostęp do pokarmu. Ponadto, gdy królik długo przeżuwa pożywienie, pomaga mu to w ścieraniu zębów.

Najważniejsze w ustalaniu diety królika są następujące rzeczy: niska wartość kaloryczna pokarmu, wysoka zawartość włókna w pokarmie, stały dostęp do pożywienia, duża ilość spożywanego pokarmu. Podstawowe elementy diety to siano i woda. Ponadto królik musi dostawać karmę (najlepiej w formie granulatu) oraz świeże warzywa i zieleninę.

Siano i woda

Siano jest absolutnie niezbędnym składnikiem króliczej diety, dlatego królik musi mieć do niego stały dostęp. Siano spełnia istotną rolę w procesie trawiennym, gdyż zawiera duże ilości włókna, które wspomaga przesuwanie się treści pokarmowej oraz połkniętego w trakcie toalety futerka. Ponadto, podczas długotrwałego żucia sianka, zęby królika ulegają ścieraniu (królicze zęby rosną przez całe życie, dlatego ścieranie ich jest tak istotne).

Siano powinno być świeże, bez zanieczyszczeń i pleśni, odpowiednio wysuszone, pachnące, zielone (nie brązowe lub żółte). Może być wzbogacone ziołami. Należy również odpowiednio przechowywać siano w przewiewnej torebce – szczelne plastikowe woreczki nie nadają się do tego, gdyż takie opakowanie sprzyja gniciu tego pokarmu.

Królik musi mieć również stały dostęp do świeżej, czystej wody. Najlepiej, gdy będzie to niegazowana woda mineralna niskozmineralizowana (nie może być to woda gazowana!) lub chłodna woda przegotowana. Istotne jest, aby była czysta, dlatego wymieniajmy ją przynajmniej raz dziennie (podczas upałów nawet kilka razy dziennie).

Wodę podajemy królikowi w poidełku lub miseczce. Uważać należy na plastikowe rurki w poidełkach – królik może je pogryźć i połknąć, dlatego najlepiej wybrać poidło z metalową rurką. Miska powinna być na tyle ciężka, aby zwierzątko jej nie przewróciło i najlepiej, gdy krawędzie są okrągłe, co uniemożliwi naszemu pupilowi chwycenie jej ząbkami.

Karma

Karma w postaci granulatu to najlepszy wybór, gdyż jest to pożywienie pełnowartościowe. Granulat zawiera bowiem odpowiednie proporcje składników odżywczych (zwłaszcza duże ilości włókna i białka). W skład granulatu wchodzą: siano, suszona zielenina, zioła, witaminy i minerały, czasem suszone warzywa.

Jedną z zalet granulatu jest to, że pożywienie wchodzące w jego skład jest zmielone, a następnie sprasowane, co uniemożliwia wybieranie sobie przez królika tylko np. pszenicy, dzięki czemu do organizmu zostaje dostarczona cała porcja witamin i składników odżywczych. Poza tym, dzięki takiej formie pokarmu, maleje groźba wbicia jakiegoś ostrego elementu (np. ości z kłosów czy ostrych łusek ziaren) w dziąsła zwierzaka, a co za tym idzie – nie ma on problemów z ropniami żuchwy.

Granulat powinien być podawany królikowi 2-3 razy dziennie. Stały dostęp do takiej karmy jest niewskazany, ponieważ odwraca to uwagę królika od siana, którego powinien jednak jeść najwięcej.

Warzywa i zielenina

W menu królika powinny figurować warzywa i zielenina, gdyż są źródłem witamin i minerałów dla naszego pupila. Jednak muszą one być zawsze świeże oraz pochodzić z terenów jak najmniej skażonych chemicznie. Ponadto, unikać powinniśmy roślin, które powodują wzdęcia i niestrawność (sałata lodowa, fasola, jarmuż, szpinak itp.).

Najlepsze dla królika są rośliny zielone i liściaste, ponieważ są łatwo strawne i niskokaloryczne. Zanim podamy je pupilowi, koniecznie umyjmy je i osuszmy. Nie podawajmy też warzyw i zieleniny wprost z lodówki – zawsze najpierw odłóżmy je gdzieś, aby osiągnęły temperaturę pokojową lub ogrzejmy je przez jakiś czas w ciepłej wodzie. Jedna porcja pożywienia powinna składać się z minimum trzech rodzajów roślin. Podawanie warzyw i zieleniny może zmniejszyć zapotrzebowanie królika na wodę, jednak mimo to woda powinna być stale dostępna.

Czego unikać?

Nie wszystkie produkty nadają się dla wrażliwego przewodu pokarmowego naszego pupila. Poniżej wymienione zostały produkty, których nie powinno się podawać:

- czekolada
- mięso
- żółty ser
- wędliny
- słodycze (ciastka itp.)
- gorzkie migdały, pestki brzoskwiń, nasiona jabłek (zawierają amigdalinę, która w trakcie trawienia przemienia się w bardzo silną truciznę – kwas pruski)
- odmiany szklarniowe warzyw (zawierają dużo chemii)
- jogurt, biały ser i inne produkty mleczne (są dozwolone od czasu do czasu, jeśli królik je toleruje)
- gotowe mieszanki zbóż, pestek i orzechów, które są wysokokaloryczne, mają wysoką zawartość białka i tłuszczu, a niską zawartość włókna
- owoce (można je podawać w ograniczonych ilościach i niezbyt często)
- kolby, dropsy itp. (podajemy tylko jako smakołyki, bardzo rzadko)
- jedzenie z „ludzkiego” stołu
- suplementy witaminowe (mogą być podawane tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii)
- warzywa, które powodują wzdęcia (kapusta, rabarbar, sałata lodowa, jarmuż, szpinak, fasola itp., należy ostrożnie wprowadzać je do diety oraz podawać niezbyt często)

Zmiany w diecie

Ważną zasadą w karmieniu naszego królika jest stopniowe wprowadzanie nowości do jego diety. Nigdy nie należy podawać mu nagle nieznanego warzywa, czy innego pokarmu, gdyż może się to skończyć niebezpieczną dla zdrowia, a nawet życia biegunką. Po podaniu małej ilości nowego pożywienia (o objętości jednej łyżki stołowej) obserwujmy, czy zwierzak nie ma dolegliwości trawiennych (głównie biegunki). Jeśli po 3 dniach spożywania pokarmu w małej ilości nie zauważymy niepokojących zmian, oznacza to, że królik przystosował się do nowego jedzenia i można stopniowo zwiększać jego ilość w diecie. Nie powinno się także wprowadzać naraz kilku rodzajów warzyw – najlepiej wprowadzać je po kolei, aby nie obciążyć zbytnio układu pokarmowego królika.

Żywienie odpowiednie dla wieku

W zależności od wieku, króliki mają różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. W związku z tym należy dostosować żywienie do wieku zwierzątka.

- gdy królik ma 8 tygodni – 8 miesięcy: zapotrzebowanie na kalorie, minerały i białka jest w tym okresie bardzo duże, dlatego pozwalajmy maluchowi jeść tyle, ile potrzebuje. Zwierzę powinno mieć nieograniczony dostęp do siana, granulatu i wody. Gdy skończy 3 miesiące zaczynamy wprowadzać do diety (oczywiście stopniowo) warzywa i zieleninę. Nie podajemy jeszcze dodatkowych przysmaków.

- 8 miesięcy – 1 rok: zwierzątko nadal jest w okresie wzrostu, jednak zapotrzebowanie na kalorie, białko i minerały maleje. Zacznijmy w tym okresie ograniczać królikowi ilość spożywanego granulatu, aby zanadto nie przytył. Zwiększyć za to możemy ilość warzyw i zieleniny. Dozwolone jest wprowadzenie króliczych przysmaków (rodzynki, owoce), ale w małej ilości. Dostęp do wody i siana nadal powinien być nieograniczony.

- króliki dorosłe: jeszcze bardziej ograniczmy ilość granulatu w diecie, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości warzyw i zieleniny. W dalszym ciągu nie ograniczamy dostępu do siana i wody, a przysmaki podajemy w małych ilościach (tak samo jak u „młodzieży”). Podstawą diety dorosłego królika powinno być siano i warzywa.

- króliki starsze: stosujemy taką dietę, jak w przypadku zwierząt dorosłych i pilnujemy wagi pupila. Jeśli zanadto tyje lub chudnie, podajemy odpowiednio większą lub mniejszą ilość granulatu.