2019-02-10 22:25

Dieta monobiałkowa

Niepożądane reakcje na pokarm to coraz częstsze zjawisko występujące u psów i kotów. Może objawiać się różnymi dolegliwościami, które są uciążliwe nie tylko dla zwierzęcia, ale również dla jego właściciela. W leczeniu niezwykle skuteczna jest dieta monobiałkowa.



Niepożądane reakcje na pokarm

Jest to termin określający różnego rodzaju alergie pokarmowe oraz nadwrażliwości na pokarm. Alergenami najczęściej uczulającymi są białka oraz dodatki zawarte w jedzeniu. Alergię może powodować jeden lub wiele składników. Najczęstszymi objawami są:

• Świąd – utrzymuje się on praktycznie cały czas, nie jest sezonowy. Obejmuje on często okolice pyska, pachwin, łapy, uszy i szyję. W przypadku alergii pokarmowej świąd będzie utrzymywać się nawet po zastosowaniu glikokortykosterioidów.

• Wylizywanie – szczególnie łap i przestrzeni międzypalcowych oraz pachwin.

• Zmiany na skórze – powstają najczęściej na skutek autouszkodzeń. Są to między innymi blizny, strupy czy łysienie. Nierzadkim objawem jest także łupież i Atopowe zapalenie skóry.

• Zapalenie ucha zewnętrznego – zaczerwienienie oraz nadmierna produkcja wydzieliny.

• Objawy ze strony układu pokarmowego – najczęściej są to biegunki, wzdęcia, wymioty oraz zapalenie żołądka.

Choroby jakie powinno się wykluczyć :



• Zapalenie skóry przebiegające ze świądem – mogą być one spowodowane między innymi ugryzieniami pcheł czy alergią kontaktową.

• Zapalenie mieszków włosowych – wywołują je najczęściej grzyby i bakterie.

• Pasożyty – ektopasożyty, które często wywołują zmiany skórne to między innymi wszy oraz świerzbowce.

U kogo alergia występuje najczęściej?

U zwierząt Alergia pokarmowa może wystąpić w każdym wieku. Często pojawia się już w pierwszym roku życia. Predysponowane rasy to między innymi:

• Mops
• Buldog francuski
• Golden retriever
• Labrador retriever
• Owczarek niemiecki
• Shar pei

Co najczęściej uczula?

Alergenami są zazwyczaj białka pochodzenia zwierzęcego, ale także dodatki pokarmowe. Drób, wołowina, jajka, kukurydza czy pszenica uczulają statystycznie najczęściej. Są to składniki zwykle występujące w karmach komercyjnych. Zmieniając i modyfikując dietę dla alergika warto je wyeliminować przynajmniej na jakiś czas.

Dieta

Właściwie jedyną formą leczenia nadwrażliwości na pokarm jest zmiana żywienia zwierzęcia. Karmy gotowe jakie możemy zastosować to:

• Produkty monobiałkowe – coraz częściej są one stosowane przez właścicieli. Niekiedy są one tańsze od tych weterynaryjnych. Jak sama nazwa wskazuje, w swoim składzie mają tylko jeden rodzaj białka. Należy jednak pamiętać, aby uważnie czytać etykiety. Dopiero po ich dokładnej analizie można mieć pewność, że zastosowany został tylko jeden rodzaj białka pochodzenia zwierzęcego. Warto wybrać taki, który dotychczas nie był spożywany przez psa czy kota.

• Karmy weterynaryjne – są one także częstym wyborem przy alergii pokarmowej. Zwykle w swoim składzie zawierają hydrolizowane białko. Jest to proces, w którym rozbija się łańcuch polipeptydowy na krótsze łańcuchy lub aminokwasy. Dzięki temu układ immunologiczny nie jest w stanie wykryć rodzaju białka, reakcja alergiczna nie zachodzi.

Dieta monobiałkowa

Często jest używana w diecie domowej. Jest niezwykle pomocna w leczeniu. W przypadku samodzielnego sporządzania pożywienia dla swojego pupila, także należy wybierać białko wcześniej niestosowane. Polecana jest między innymi dziczyzna i konina. Często podawany ryż, także warto zamienić na tapiokę czy ziemniaki. W diecie eliminacyjnej ważne jest aby użyte zostało jedno źródło białka przez około 8-10 tygodni. W tym czasie objawy kliniczne powinny praktycznie całkowicie zniknąć. Ważne, aby podczas takiej diety nie podawać zwierzęciu żadnych dodatkowych smakołyków. Z powodu wielu dodatków w nich zawartych, są one częstym powodem alergii. Zaburzają także identyfikację substancji uczulającej. Wprowadzając kolejny składnik do diety eliminacyjnej, należy robić to co 2-4 tygodnie. Jeżeli trafimy na alergen, objawy pojawią się po około 7 dniach.

Wskazówki

Aby leczenie było skuteczne, należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

• Niezależnie na jaką formę diety się decydujesz, zawsze skonsultuj to z lekarzem weterynarii.

• Uważaj na spacerze - pokarm znaleziony przez zwierzę nie będzie korzystnie wpływać na leczenie.

• Bądź konsekwentny oraz cierpliwy podczas stosowanej diety. Podawanie smakołyków, resztek ze stołu czy wspólne jedzenie chipsów nie jest dobrym pomysłem.

• Warto prowadzić specjalny dziennik. Jest to bardzo pomocne w identyfikacji alergenu lub alergenów.

Nadwrażliwość na pokarm u zwierząt jest niestety coraz częstszym zjawiskiem spotykanym w gabinecie weterynaryjnym. Na szczęście na rynku istnieje wiele karm oferujących diety eliminacyjne, na przykład bez zbóż, monobiałkowe czy hipoalergiczne. Samodzielne komponowanie składników w domu także daje świetne efekty, ale wymaga od właściciela poświęcenia więcej czasu. W jednym i drugim wariancie ważna jest konsekwencja i współpraca z lekarzem weterynarii. Odpowiednia dieta to klucz do zdrowia naszych pupili.

data publikacji artykułu: 2019-02-10

Popularne teraz

Komentarze