Dieta odchudzająca

W chwili obecnej jedna czwarta ogólnej liczby zwierząt domowych ma nadwagę. Ich ilość rośnie w zastraszającym tempie.
Wielu opiekunów zbyt pobłażliwie traktuje kwestię zapewnienia zwierzęciu zbilansowanej i dopasowanej kalorycznie diety.

Przyczyną wielu chorób, traktowanych jako cywilizacyjne - cukrzycy, nadciśnienia, zwyrodnienia w obrębie układu chrzęstno - kostnego - jest bezpośrednim efektem otyłości. Okazuje się,że nie tylko w świecie ludzi. Lekarze weterynarii biją na alarm ! W chwili obecnej jedna czwarta ogólnej liczby zwierząt domowych ma nadwagę. Ich ilość rośnie w zastraszającym tempie.

Główną przyczyną problemu jest przekarmienie. Wielu opiekunów zbyt pobłażliwie traktuje kwestię zapewnienia zwierzęciu zbilansowanej i dopasowanej kalorycznie diety. Dodatkowo niekorzystnie na zagadnienie tuszy zwierzęcia wpływa zbyt ograniczona ilość ruchu. Energia dostarczona z pożywieniem i niewykorzystana przez psa lub kota zostaje zmagazynowana przez organizm w postaci komórek tłuszczowych.
Zwierzęta przejedzone są ospałe, mało aktywne i pozbawione energii. W dłuższej perspektywie czasu efektem nieprawidłowego, zbyt obfitego żywienia mogą być choroby - jak chociażby te wspomniane powyżej. Nie należy więc lekceważyć ryzyka ich występowania. Jeśli widzimy, że nasz pupil zaczyna się nieco zaokrąglać, zawczasu powinniśmy przedsięwziąć odpowiednie środki.

Jak zapobiegać tyciu ?

Istotne jest stosowanie diety kalorycznie dostosowanej do potencjału energetycznego naszego podopiecznego. Inne zapotrzebowanie na energię ma rozbrykany szczeniak rasy dużej, inne starszy york, a jeszcze inne kotka w ciąży. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy waga naszego ulubieńca jest prawidłowa, udajmy się do gabinetu weterynaryjnego. Jeśli lekarz stwierdzi nadwagę, pomoże dodatkowo dobrać odpowiednią dietę oraz podpowie jak postępować ze zwierzęciem w okresie odchudzania, ewentualnie zaleci dodatkowe badania.
Ważnym jest również, aby - oprócz odpowiedniej liczby kalorii - serwowane posiłki zawierały komplet niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikro - i makroelementów. Przy komponowaniu posiłków zwierzęcia należy zwrócić uwagę na odpowiednią proporcję białek, węglowodanów i tłuszczów. Ilość tych składników także ma wpływ na wagę i kondycję zwierzęcia. Jeśli nie czujemy się kompetentni na tyle, aby samodzielnie dopasować dietę do potrzeb naszego ulubieńca, możemy poszukać pomocy w internecie, na forach tematycznych, w publikacjach oraz w gabinetach weterynaryjnych. Istnieje kilka metod prawidłowego żywienia czworonogów (dieta BARF, sucha karma, jedzenie gotowane). Warto zapoznać się z wiedzą dostępną na ten temat, a następnie podjąć próbę dopasowania któregoś modelu do potrzeb, preferencji i charakteru podopiecznego.
Pamiętajmy, że - niezależnie od stosowanego sposobu żywienia - największym wrogiem szczupłej sylwetki jest podjadanie.
Podobnie jak ludzie, zwierzęta mogą przypłacić chorobą drobne, ale liczne i kaloryczne przekąski między posiłkami. Naszym, jako ich opiekunów, zadaniem jest kontrola ilości i jakości serwowanego jedzenia.

Także niewystarczająca ilość ruchu może stać sie przyczyną nadwagi, lub wręcz otyłości naszego pupila. Zapewniajmy zwierzęciu odpowiednią, codzienną dawkę aktywności fizycznej. Łatwiej zapobiec powikłaniom związanym z nadwagą, niż je później leczyć.

Pamiętajmy też, że w niektórych przypadkach tycie nie jest związane bezpośrednio ze sposobem żywienia. Niejednokrotnie przyczyna jest bardziej skomplikowana, a jej źródłem jest poważniejsza dolegliwość, nękająca organizm pupila lub też pewien rys charakterologiczy zwierzęcia. Poza wymienionymi wyżej czynnikami na skłonność do tycia mogą także wpływać :

* zmiany hormonalne (wpływają na spowolnienie przemiany materii)
* predyspozycje rasowe (np. jamniki, rottweilery, cocker spaniele mają skłonność do tycia)
* żarłoczność (rys charakterologiczny bądź zaburzenia behawioralne zwierzęcia)
* wiek (wolniejsza przemiana materii)


Regularne kontrole lekarskie są więc niezbędnym elementem zarówno profilaktyki jak i leczenia nadwagi. Jedynie lekarz weterynarii będzie w stanie stwierdzić, jakie czynniki wpływają na skłonność naszego podopiecznego o tycia.

Dieta odchudzająca

Chociaż jest ona jednym z kilku elementów programu odchudzania ma kluczowe znaczenie dla jego powodzenia.
Najczęściej stosuje się dietę niskowęglowodanową, bogatą w białka, witaminy i sole mineralne. Nie ma na nią jednego przepisu. Samodzielne jej komponowanie nie jest łatwe, dlatego zaleca się konsultowanie jej składników z weterynarzem, a nawet ze zwierzęcym dietetykiem.
Wiele wiodących firm produkujących karmy dla zwierząt posiada w swojej ofercie karmy typu "light". Zaspokajają one zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki, oferując jednocześnie obniżoną wartość kaloryczną. Są to wysoko wyspecjalizowane produkty, przeznaczone dla zwierząt mających problem z nadwagą i otyłością. W ich doborze pomóc powinien doświadczony lekarz weterynarii. Ważne jest to szczególnie w przypadku zwierząt cierpiących od powikłań związanych z otyłością - np. dieta cukrzyka wyglądać będzie inaczej niż dieta zwierzęcia o stabilnym poziomie cukru we krwi.

Pamiętajmy, że proces odchudzania nie może być przeprowadzany gwałtownie. Aby doczekać się jego efektów musimy być konsekwentni i wytrwali. To my, jako opiekunowie, odpowiedzialni jesteśmy za stan zdrowia naszych pupili.

data publikacji artykułu: 2010-03-25

Popularne teraz

Komentarze