Dieta psa z przewlekłą niewydolnością nerek - PNN
Jadłospis psa chorego na przewlekłą niewydolność nerek to dieta lecznicza, wymagająca obszernej znajomości tematu zarówno z zakresu dietetyki, jak i medycyny. PNN to podstępna choroba, wyniszczająca stopniowo cały organizm. Samodzielne skomponowanie odpowiednio dobranych składników może przysporzyć wielu trudności, szczególnie, że bardzo istotne jest zachowanie pomiędzy nimi pożądanych proporcji. Z tej perspektywy najrozsądniejsze wydaje się zastosowanie gotowej specjalistycznej karmy weterynaryjnej.
Jadłospis psa chorego na przewlekłą niewydolność nerek to dieta lecznicza, wymagająca obszernej znajomości tematu zarówno z zakresu dietetyki, jak i medycyny. PNN to podstępna choroba, wyniszczająca stopniowo cały organizm. Samodzielne skomponowanie odpowiednio dobranych składników może przysporzyć wielu trudności, szczególnie, że bardzo istotne jest zachowanie pomiędzy nimi pożądanych proporcji. Z tej perspektywy najrozsądniejsze wydaje się zastosowanie gotowej specjalistycznej karmy weterynaryjnej. Coraz większa liczba producentów decyduje się na wprowadzenie tego rodzaju produktów do stałego asortymentu. Wybór karmy dla naszego chorego pupila powinien odbywać się przy udziale prowadzącego leczenie zwierzęcia lekarza weterynarii. Jego wiedza na temat stanu zdrowia i kondycji psa umożliwi dobór najbardziej zbilansowanej diety. Jej wysoka jakość i odpowiedni skład może znacząco wpłynąć na długość życia zwierzęcia.
Zaburzenia równowago metabolicznej a dieta
W wyniku mocznicy zwierzęta zazwyczaj stopniowo chudną i tracą apetyt. Bardzo istotnym jest więc, aby podawane jedzenie im smakowało, powodując tym samym większą jego podaż. W wyniku utraty zdolności wydalania fosforu wtórnie występująca nadczynność przytarczyc doprowadzić może do hipokalcemii (niedobór wapnia związany z zaburzonym jego przyswajaniem), a następnie hiperkalcemii (nadmiar wapnia związany z nadmierną aktywnością przytarczyc) . Zaburzona gospodarka wapniowa może wówczas prowadzić do powstawania ubytków w tkance kostnej z jednoczesnym powstawaniem zwapnień w tkankach miękkich.
Częstym objawem przewlekłej niewydolności nerek jest wzrost ciśnienia tętniczego, które należy ograniczać (oprócz stosowania farmakoterapii) poprzez zmniejszanie poboru sodu. Zaburzony cykl zagęszczania i rozrzedzania moczu przez nerki powoduje nadmierne wypłukiwanie witamin z ustroju. Dieta "nerkowa" powinna zaspokajać wzrastające zapotrzebowanie również na nie. Ponadto pojawiający się w większości przypadków wielomocz może bardzo szybko i skutecznie odwodnić organizm, przez co niezbędne jest uwzględnienie w diecie dużej ilości płynów. Zwierzęciu, które wykazuje wodowstręt można spróbować rozwadniać posiłki, podając je w konsystencji papki bądź zupy. W skrajnych przypadkach stosuje się nawadnianie podskórne bądź dożylną kroplówkę nawadniającą.
Skład diety
Dieta przy PNN powinna zawierać bardzo ograniczoną ilość białka. Wynika to z faktu powstawania - przy okazji katabolizmu białek - bardzo toksycznych odpadów azotowych. Nadwyrężone zmianami chorobowymi nerki, z racji ograniczonego działania, nie są w stanie usunąć z organizmu dużej ilości szkodliwych substancji. Ich ograniczenie wspomaga leczenia i wpływa na poprawę samopoczucia zwierzęcia.
Podawane białko powinno charakteryzować się wysoką strawnością, co sprzyja jego przyswajaniu, ogranicza ilość niebezpiecznych metabolitów oraz zapobiega procesowi wykorzystywania przez organizm własnych tkanek.
W przeciwdziałaniu wtórnej nadczynności przytarczyc przydaje się ograniczenie podaży fosforu. Nadmierna jego ilość, nie usunięta przez szwankujące nerki, negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu.
Na ograniczenie procesów degeneracyjnych, zachodzących w obrębie nefronów (komórek nerkowych), korzystnie wpływa dieta wzbogacona w przeciwutleniacze - wit. E i C oraz flawonoidy. Z kolei bardzo pobudzająco i dobroczynnie na spowolnione procesy trawienne wpływa obecność błonnika w diecie. Włókna nierozpuszczalne w wodzie mechanicznie wspierają perystaltykę jelit, natomiast rozpuszczalne - poprzez fermentację - wzbogacaja florę bakteryjną układu pokarmowego.
Bardzo istotne znaczenie dla psów "nerkowców" ma uzupełnienie w diecie niedoborów białkowych innego rodzaju energią. Dostarczanie wysokiej jakości węglowodanów i tłuszczy jest więc kluczowym zadaniem, przy komponowaniu diety. Przy PNN występują także wysokie niedobory witamin - głównie z grupy B i żelaza.
Karmy weterynaryjne zaspokajają powyższe zapotrzebowanie a dodatkowo charakteryzują się wysoką kalorycznością. Jest to korzystne szczególnie w przypadku zwierząt pozbawionych apetytu i osłabionych oraz mających skłonność do wymiotów, u których niewielka nawet ilość pożywienia dostarczyć musi jak największej ilości pożądanych składników.
Karma domowa
Zwierzęta, które uparcie odmawiają przyjmowania gotowych karm można spróbować karmić jedzeniem przygotowanym w domu. Należy jednak pamiętać o ciągłej obserwacji zwierzęcia, wykonywaniu badań diagnostycznych oraz konsultowaniu wszelkich żywieniowych poczynań z lekarzem weterynarii.
Podstawą domowej diety psa "nerkowca" jest ryż. Jego dzienną porcję można uzupełniać (ale nie zastępować) niewielką ilością białego pieczywa lub rozgotowanych, rozdrobnionych ziemniaków. Maksymalna dzienna dawka mięsa to ok 200 g, w przypadku zwierząt w zaawansowanym stanie chorobowym - dużo niższa lub zerowa. Posiłek powinien być podawany ugotowany i dobrze rozdrobniony. W razie potrzeby (zmniejszony popyt na wodę) można mu nadać konsystencję zupy. Źródłem tłuszczów i nienasyconych kwasów tłuszczowych mogą być dodawane do posiłku wysokojakościowe, tłoczone na zimno oleje roślinne. Czasem do gotowania dodać można marchewkę lub wmieszać do karmy osobno ugotowane, posiekane jajko na twardo.
Ugotowane białko jajka stanowi doskonałe źródło dobrze przyswajalnego białka. Jego ogromną zaletą jest także najniższa ze wszystkich produktów białkowych ilość fosforu, którego podaż w przypadku PNN wymaga ograniczenia. Jeśli nasz pupil nie cierpi dodatkowo na otyłość nie ma potrzeby separowania żółtka od białka, można mu podać całe (ugotowane, pozbawione skorupki) jajko.
Nadmierna ilość fosforu wymaga wyeliminowania z diety "nerkowca" takich produktów jak ryby czy konina. Także niektóre warzywa (np. pietruszka) zawierają dużo fosforu. Najbardziej wskazane jest stosowanie mięsa drobiowego oraz okazjonalnie wołowiny, będącej jednocześnie dobrym źródłem żelaza.
Suplementacja "nerkowej" diety domowej
Stosowanie suplementów diety wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii.
W zależności od stanu zdrowia, kondycji, wieku i samopoczucia zwierzęcia, przy przewlekłej niewydolności nerek i jednoczesnym żywieniu domowym, można stosować następujące preparaty :
* fosforan wapnia
* węglan wapnia
* chlorek potasu
* multiwitamina dla psów (lub wit. C, E, B)
* wapń dla psów
* siarczan żelaza (wymaga próby, bywa źle tolerowany przez zwierzęta)
Przygotowanie w domu pełnowartościowego posiłku dla psa z PNN nie należy do łatwych, wymaga dużej wiedzy i odpowiedzialności. Zwierzę chore, przebywające na diecie domowej powinno mieć regularnie przeprowadzane badania krwi i moczu.