Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Zatrucie czekoladą u psa

Substancją trującą w czekoladzie, a ściślej - w ziarnach kakao i jego produktach, jest teobromina. Ten purynowy alkaloid również dla ludzi nie jest obojętny, jednak zatrucie nim byłoby możliwe u człowieka dopiero po spożyciu go w dużych ilościach. U psów metabolizm teobrominy jest wyjątkowo powolny - może ona utrzymywać się we krwi nawet przez 20 godzin.

Substancją trującą w czekoladzie, a ściślej - w ziarnach kakao i jego produktach, jest teobromina. Ten purynowy alkaloid również dla ludzi nie jest obojętny, jednak zatrucie nim byłoby możliwe u człowieka dopiero po spożyciu go w dużych ilościach. Przelicznik jest bardzo zbliżony do tego dla psów - wynosi 150 mg/kg masy ciała człowieka. Z tego wynika, że szczególnie dzieci, z racji swojej niskiej wagi, mogą być narażone na negatywne skutki spożycia zbyt dużych ilości produktów na bazie ziaren kakaowca.

Wiedza na temat trujących dla zwierząt właściwości teobrominy jest stosunkowo młoda. U psów metabolizm teobrominy jest wyjątkowo powolny - może ona utrzymywać się we krwi nawet przez 20 godzin. Dodatkowo unikatowy szlak metaboliczny, którego ostatecznym produktem jest niezidentyfikowany związek o właściwościach toksycznych, wpływają na postrzeganie kakao i czekolady jako czynników zagrażających życiu i zdrowiu naszego pupila.

[warning]100/150 mg/kg masy ciała - taka ilość teobrominy może być dla psa zabójcza.
Wiele zależy od osobniczych predyspozycji - wrażliwości na składniki pokarmowe, tempa metabolizmu, wielkości zwierzęcia.[/warning]

Zawartość substancji trującej

  • gorzka czekolada - 14g teobrominy/kg
  • mleczna czekolada - 5 g/kg


Ze wszystkich produktów spożywczych najwięcej teobrominy zawiera sypkie kakao oraz kuwertura cukiernicza, najmniej nadziewane cukierki czekoladowe. W ziarnach kakaowca teobromina występuje w ilości około 1,2 % masy.

Objawy

Jako pierwszy reaguje układ pokarmowy i moczowy. Pojawiają się nudności, wymioty i biegunka, także zwiększone wydalanie moczu. Z kolei układ sercowo - wieńcowy, wykazuje takie symptomy jak : zawał mięśnia sercowego, arytmię oraz krwotok wewnętrzny. Niewykluczone są także reakcje ze strony układu nerwowego - nadwrażliwość, drżenie mięśni, napady drgawek, atak epileptyczny.

Leczenie

Nie istnieje specjalistyczne odtruwanie, przeznaczone celowo do zwalczania skutków spożycia teobrominy. Przede wszystkim należy jak najszybciej sprowokować u zwierzęcia wymioty - skuteczne do dwóch godzin po spożyciu trujących produktów. Podanie aktywnego węgla może ułatwić wiązanie i wydalanie toksyn przez organizm zwierzęcia. Przy silnych reakcjach ze strony układu nerwowego wskazane może być podanie leku przeciwdrgawkowego.
Traktowanie tlenem może być potrzebne w celu ochrony serca pupila. Żywienie i nawadnianie metodą dożylną pomoże odciążyć nadwyrężoną gospodarkę metaboliczną organizmu. W przypadku poliurii, będącej jedną z reakcji organizmu na toksyczne ilości teobrominy, bardzo istotne jest (przez ok. dobę) dostarczanie zwierzęciu odpowiedniej ilości płynów.

Spożycie zbyt dużej dawki teobrominy lub też zaniechanie czynności odtruwających może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Jeśli więc istnieje podejrzenie, że nasz pupil spożył znaczną ilość toksycznych dla niego substancji, należy niezwłocznie udać się po pomoc do przychodni weterynaryjnej.