2019-03-08 08:50

Żywienie po zabiegach operacyjnych jamy brzusznej

Okres okołooperacyjny to dla naszych pupili trudny czas. Organizm zwierzęcia uwalnia hormony stresu oraz mediatory zapalne. Mają one zasadniczy wpływ na zmianę homeostazy w organizmie. Odpowiednio zbilansowana dieta zasadniczo skraca i ułatwia okres rekonwalescencji u zwierząt.

Za uwalnianie się hormonów stresu i mediatorów zapalnych w organizmie odpowiedzialne są m.in. urazy, do których zaliczamy również zabiegi operacyjne. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie ich wykonywania naruszane są tkanki zwierzęcia. Żywienie w okresie pooperacyjnym ma za zadanie wywołanie pożądanej reakcji organizmu w celu przyśpieszenia gojenia rany. Dieta w tym wypadku powinna zostać dostosowana do aktualnej kondycji zdrowotnej zwierzęcia, jego wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Dużą rolę odgrywają również okoliczności przeprowadzonego zabiegu operacyjnego u zwierzęcia. W sytuacji, gdy jest to zabieg planowany, można z wyprzedzeniem określić jaka dieta będzie odpowiednia w trakcie okresu rekonwalescencji. Przed zabiegiem planowanym jest również możliwość wykonania niezbędnych badań w celu określenia stanu zdrowia. Dzięki temu ewentualne deficyty żywieniowe mogą zostać w porę uregulowane. W przypadku zabiegów nieplanowanych, w trakcie okresu rekonwalescencji pacjenta, zwraca się szczególną uwagę na rolę substancji odżywczych, które należy dostarczyć zwierzęciu po zabiegu, aby jak najszybciej wróciło ono do pełnej sprawności.

Rola aminokwasów w trakcie powrotu do zdrowia zwierzęcia

Dieta w okresie rekonwalescencji powinna zawierać substancje wspomagające odporność, jak i uwalniające czynniki zapalne, np. aminokwasy, na które składają się: glutamina, arginina, nukleotydy, kwasy omega 3. Okazuje się, że poziom glutaminy w okresie stresu katabolicznego u zwierzęcia znacznie się obniża. Największy spadek glutaminy notuje się w przeciągu pierwszych 7 dni po wykonaniu zabiegu operacyjnego u psów. To powoduje, że niedobór tego aminokwasu powinien zostać szybko uregulowany poprzez zastosowanie odpowiedniego żywienia. Kolejnym ważnym aminokwasem jest arginina, która podobnie jak glutamina ma pozytywny wpływ na działanie układu immunologicznego u rekonwalescenta. Zapotrzebowanie na argininę w czasie stresu metabolicznego znacznie wzrasta. Zastosowanie tego aminokwasu po zabiegu operacyjnym sprawia, że okres hospitalizacji ulega skróceniu. Dodatkowo ma wpływ na to, że obniża się odsetek powikłań poinfekcyjnych. Nukleotydy z kolei są aminokwasami, które biorą udział w większości procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, m.in. są nośnikami energii, regulują metabolizm, a także wspomagają proces gojenia się tkanek. Jak się okazuje, odpowiedni poziom aminokwasów dostarczanych organizmowi w okresie okołooperacyjnym ma zasadniczy wpływ na szybki powrót zwierzęcia do zdrowia.

W przypadku zwierzęcia w dobrej kondycji zdrowotnej, poddanego zabiegowi operacyjnemu na jamie brzusznej, najczęściej stosuje się diety o ograniczonej ilości kalorii. Dobiera się je z uwagi na ograniczenie aktywności fizycznej pacjenta w trakcie rekonwalescencji.

W przypadku zwierzęcia z niedowagą, nie obniża się kaloryczności pokarmu, a jego stan zdrowia, w tym także masa ciała, jest monitorowany przez personel weterynaryjny.

Dużą popularnością cieszą się diety weterynaryjne „Recovery”. Cechuje je łatwostrawność i zwiększona podaż składników odżywczych, niezbędnych dla szybkiej regeneracji organizmu.

Karmienie pozajelitowe

W przypadku niektórych zabiegów wykonywanych na jamie brzusznej, niezbędne może okazać się żywienie pozajelitowe. Polega ono na dożylnym podawaniu substancji odżywczych. Ten sposób odżywiania organizmu można podzielić na całkowite – centralne żywienie parenteralne, a także częściowe – obwodowe żywienie parenteralne. W przypadku pierwszego rodzaju żywienia wszystkie składniki odżywcze dostarczane są poprzez ich wprowadzenie do żyły centralnej. Z kolei przy żywieniu częściowym parenteralnym substancje odżywcze dostarczane są za pomocą żył obwodowych.

Warto pamiętać, że dieta na różnych etapach rekonwalescencji zwierzęcia może ulec modyfikacji, dlatego ogromnie ważne są kontrole stanu zdrowia pupila po zabiegu chirurgicznym. Personel weterynaryjny dostosuje odpowiedni sposób żywienia zwracając szczególną uwagę na samopoczucie i wyniki badań zwierzęcia.

data publikacji artykułu: 2019-03-08

Popularne teraz

Komentarze