Zdjęcie poglądowe

Żywienie psa z alergią pokarmową

Alergia pokarmowa zdarza się u coraz większej liczby psów. Charakterystycznymi jej objawami, które skłaniają nas do wizyty u weterynarza są świąd i zaczerwienienie skóry. Nasz pupil intensywnie się drapie, uszkadzając tym samym skórę. Oczywiście przyczyn świądu może być wiele, ale w 5% przypadków odpowiedzialna jest za nią właśnie alergia pokarmowa.

Żywienie psa z alergią pokarmową

Alergia pokarmowa zdarza się u coraz większej liczby psów. Charakterystycznymi jej objawami, które skłaniają nas do wizyty u weterynarza są świąd i zaczerwienienie skóry. Nasz pupil intensywnie się drapie, uszkadzając tym samym skórę. Oczywiście przyczyn świądu może być wiele, ale w 5% przypadków odpowiedzialna jest za nią właśnie alergia pokarmowa.

Alergię pokarmową trudno jest zdiagnozować. Przy podejrzeniu alergii zawsze udajmy się z psem do lekarza weterynarii, aby zbadał przyczyny niepokojących objawów. Jeśli lekarz wykluczy inne przyczyny świądu (np. atopowe zapalenie skóry, alergiczne pchle zapalenie skóry, infekcje bakteryjne itp.), można podejrzewać, że zwierzę ma uczulenie na jakiś składnik zawarty w jedzeniu. Jedyną możliwością potwierdzenia alergii pokarmowej jest zastosowanie diety eliminacyjnej.

Dieta dla psa z alergią pokarmową

Alergia pokarmowa jest reakcją układu odpornościowego na któryś składnik pokarmu. Do najczęstszych alergenów należą: mięso wołowe lub drobiowe, olej roślinny, skrobia, konserwanty, sztuczne dodatki, mleko itp. Alergia powstaje wskutek długotrwałego podawania psu karmy zawierającej składnik uczulający.

Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z diety produktów, które mogą uczulać naszego psa. W praktyce wygląda to tak, że dotychczasowa karma musi zostać odstawiona a w jej miejsce wprowadzamy jeden rodzaj jedzenia, którego pies do tej pory nie otrzymywał, np. mięso baranie. Przez minimum 6 tygodni karmimy psa tylko i wyłącznie tym produktem. Zabronione jest podawanie jakiegokolwiek innego pożywienia (nawet witamin i przysmaków). Jeśli po upływie 6 tygodni znikną objawy alergii (świąd, podrażnienia skóry, drapanie) oznacza to, że wybrany produkt nie zawiera alergenu i może być bezpiecznie spożywany przez psa.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do menu psa kolejnego składnika, np. ryżu. Przez 4 tygodnie obserwujemy, czy objawy alergii nie powracają. Jeśli nastąpi nawrót, oznacza to, że produkt ten należy wykluczyć z diety na zawsze, gdyż powoduje alergię. Jeśli niepokojących objawów brak – włączamy produkt do psiej diety jak bezpieczny. W ten sam sposób testujemy kolejne produkty (każdy kolejny składnik musi być testowany przez 4 tygodnie) i włączamy je do jadłospisu lub eliminujemy.

Wymaga to dużo czasu i jest żmudne. Musimy cały czas pilnować, aby pies nie podjadał innych pokarmów. Jeśli mamy kilka zwierząt, należy bardzo uważać, aby nasz alergik nie podkradał im jedzenia. Także podczas spacerów uważać należy, aby nie dożywiał się na trawnikach i w śmietnikach.

Innym sposobem wytypowania pożywienia, które uczula naszego psa jest zastosowanie diety tzw. prowokacyjnej. Karmimy psa przetestowanym pokarmem, który nie uczula. Gdy ustąpią objawy alergii, podajemy zwierzęciu jedzenie, które według nas jest podejrzane i mogło być powodem powstania alergii pokarmowej. Jeśli w ciągu 4 tygodni wystąpią objawy alergii, oznacza to, że rzeczywiście typowana przez nas karma zawiera składniki uczulające. Usuwamy ją z menu psa.

Karmy hypoalergiczne

Na rynku dostępne są gotowe karmy dla psów alergików. W swoim składzie zawierają one m.in. białko hydrolizowane (nie powodujące reakcji alergicznych), a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wspomagają łagodzenie stanów zapalnych i zmniejszają swędzenie skóry. Jednak nie nadają się one zbytnio jako alternatywa dla diety eliminacyjnej, gdyż mogą zawsze zawierać składnik, który działa alergizująco na nasze zwierzę. Oczywiście, możemy wprowadzić karmę hypoalergiczną jako jeden z kolejnych produktów w diecie eliminacyjnej i jeśli okaże się bezpieczna, podawać ją naszemu pupilowi.

Dobra karma dla psa z alergią pokarmową powinna spełniać kilka warunków. Przede wszystkim liczba źródeł białka powinna być w takiej karmie ograniczona. Najlepiej, gdy zawiera ona jedno źródło wysokiej jakości białka zwierzęcego i maksymalnie dwa źródła białka pochodzenia roślinnego (to właśnie białko roślinne jest przyczyną powstawania alergii pokarmowej). Ważne jest też, aby białko zwierzęce pochodziło z mięsa, którego nasz pies nigdy wcześniej nie jadł. Istotnym składnikiem karmy hypoalergicznej są także nienasycone kwasy tłuszczowe w odpowiedniej proporcji. Karma taka powinna też zawierać składniki wpływające korzystnie na kondycję skóry i sierści oraz zapobiegające nasilaniu się objawów alergii.

Ze względu na to, że alergia pokarmowa jest chorobą nieuleczalną, musimy stosować odpowiednią dietę do końca życia zwierzęcia. Dlatego należy zwrócić uwagę, aby podawana karma była dostosowana do wieku psa. Oprócz właściwości hypoalergicznych musi zapewniać odpowiednią ilość składników odżywczych w okresie wzrostu szczeniąt (alergia pojawia się często u bardzo młodych psiaków), w wieku dorosłym, a także w okresie starzenia się psa.