Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Żywienie psa

Odpowiednie żywienie jest jednym z ważniejszych aspektów opieki nad psem. Jeśli chcesz, by Twój pies był zdrowy, musisz pamiętać o podstawowych wymaganiach żywnościowych. Pies na każdym etapie swojego życia będzie potrzebował pełnowartościowego, zbilansowanego pokarmu. Właściwa dieta będzie podstawą jego dobrego zdrowia. Należy pamiętać, że żywienie psa jest zróżnicowane ze względu na jego wiek, wielkość, zapotrzebowanie energetyczne, ciążę, karmienie czy też ewentualne choroby.

Odpowiednie żywienie jest jednym z ważniejszych aspektów opieki nad psem. Jeśli chcesz, by Twój pies był zdrowy, musisz pamiętać o podstawowych wymaganiach żywnościowych. Pies na każdym etapie swojego życia będzie potrzebował pełnowartościowego, zbilansowanego pokarmu. Właściwa dieta będzie podstawą jego dobrego zdrowia. Należy pamiętać, że żywienie psa jest zróżnicowane ze względu na jego wiek, wielkość, zapotrzebowanie energetyczne, ciążę, karmienie czy też ewentualne choroby.
Każdy pies, aby funkcjonować prawidłowo, potrzebuje w swojej diecie takich składników, jak białka (proteiny) – odpowiadające za budowę ciała oraz jego regenerację, węglowodany – będące źródłem energii, tłuszcze – odpowiadające za zdrowy wygląd skóry i włosów oraz będące źródłem energii, witaminy i minerały – potrzebne do określonych reakcji chemicznych w organizmie psa, wypełniaczy – pomagających w trawieniu i funkcjonowaniu jelit, wody – potrzebnej do wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Pies żywiony resztkami z posiłków ludzi nie otrzyma wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.
Psy są zwierzętami mięsożernymi – ich układ trawienny najlepiej trawi białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest podawanie psu pokarmów z wysoką zawartością mięsa. Najlepsze są karmy markowe, z „górnej półki”, gdyż te tańsze zawierają bardzo często sojowe wypełniacze bądź dodatki zbóż, które nie są bardzo mało wartościowe i słabo przyswajalne. Jednak pomimo mięsożerności psów, nie należy zapewniać im diety bogatej tylko w mięso. Musi ona być jednak doskonale zbilansowana – oznacza to podawanie jedzenia wysokobiałkowego, z odpowiednią ilością tłuszczu i węglowodanów, zgodną z dziennymi wymogami żywieniowymi. Podawanie nie zbilansowanej karmy może powodować niedożywienie lub zatrucie.

Mięso stanowi podstawowy pokarm dla psów. Mogą być żywione mięsem ze wszystkich gatunków zwierząt. Najzdrowsza jest jednak wołowina, cielęcina oraz drób. Najlepsze jest mięso pełnowartościowe oraz wysokowartościowe, narządy wewnętrzne (wątroba, śledziona, serca, nerki). Małe znaczenie odżywcze mają płuca, gdyż zawierają dużą ilość tkanki łącznej (mogą stanowić pokarm uzupełniający). Szczeniętom zaleca się podawanie mięsa końskiego, jako pierwszego stałego pokarmu. Mięso przed podaniem należy przemrozić przez około 3 doby, by zniszczyć wirusy i pasożyty, które mogą się w nim znajdować.

Ryby mogą stanowić dla psów źródło białka, które jest niezbędne. Zawierają one także witaminę A oraz fosfor. Psom należy podawać mięso z ryb morskich, takich jak dorsz czy okoń morski, surowe lub ugotowane. Wcześniej należy usunąć z ryb duże ości. Nie wolno jednak psom podawać ryb wędzonych, smażonych czy marynowanych.

Ostre dodatki, takie jak papryka, gałka muszkatołowa czy pieprz nie powinny być podawane. Mogą one prowadzić do podrażnienia i schorzeń nerek. Nie należy jednak pozbawiać psa soli, gdyż jest ona niezbędna w przemianie materii. Najlepsza jest sól z wody po gotowanych warzywach, na której można gotować psi pokarm. Trzeba jednak uważać, gdyż jej nadmiar powoduje zaburzenia w przemianie materii. Stare i nadpsute resztki jedzenia należy usunąć, żeby pies nie uległ zatruciu.

Psie suchary wyrabiają zgryz i mechanicznie czyszczą zęby naszego pupila. Są produktem wysoko odżywczym i łatwo trawionym przez psy. Dobrej jakości suchary powinny zawierać wszystkie niezbędne odżywcze składniki mięsne i roślinne. Nie mogą one jednak stanowić głównego pożywienia.

Kości są niedocenione przez wielu ludzi - kości cielęce, chrząstki i kruche kości wołowe stanowią dla naszych czworonogów niezbędny smakowity dodatek, ale pod warunkiem, że nie są zbyt wyługowane długotrwałym gotowaniem. Są one jednak dodatkiem do diety naszego pupila, nie mogą stanowić głównego pokarmu. Stanowią źródło substancji mineralnych i doskonale wzmacniają zgryz. Nie można jednak podawać psu kości piszczelowych i rurowych, szczególnie z dziczyzny lub drobiu, ponieważ łatwo się łamią na cienkie i ostre kawałki, co może powodować uszkodzenie żołądka lub jelit.

Mleko powinno być podawane jedynie szczeniętom i karmiącym sukom. Dorosłe psy, które otrzymują białko pod postacią mięsa, mogą się bez niego obejść. Mleko musi być świeże lub dobrze zakwaszone. Nadkwaszone mleko łatwo wywołuje zaburzenia w czynności przewodu pokarmowego, zwłaszcza u młodych zwierząt.

Tłuszcze zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne dla organizmu naszego pupila, a ponadto doskonale wpływają na wygląd skóry i sierści naszych czworonogów. Najlepszym tłuszczem zwierzęcym jest łój wołowy, a z roślinnych olej lniany, sojowy, słonecznikowy, arachidowy.

Pokarmy roślinne są źródłem energii dla psów. Dają im uczucie sytości, którego nie ma po zjedzeniu samego mięsa. Najbardziej przyswajalnym pokarmem roślinnym jest ryż, jednak nie należy go stosować zbyt długo, ponieważ może doprowadzić do odtłuszczenia.

Ziemniaki należy podawać psom w małych ilościach i w dobrze rozgniecionej postaci. Psi żołądek trawi głównie białko, a ziemniaki są trawione bardzo słabo.

Rośliny strączkowe zawierają dużo białka roślinnego. Jednak nie powinniśmy podawać ich naszym pupilom, gdyż są one dla nich ciężkostrawne, wywołują wzdęcia, długo pozostają w przewodzie pokarmowym, a białko w nich zawarte nie może być wykorzystane. Należy także unikać podawania kapusty, która również wywołuje wzdęcia.

Sucha karma może stanowić alternatywę, kiedy nie jesteśmy w stanie podać naszemu czworonogowi świeżego mięsa. Są one komponowane jako pełnowartościowa dieta. Karmy z „górnej półki” zawierają komplet witamin, i zapewniają wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Można je podawać bez uprzedniego przygotowania, lub namoczyć w wodzie czy wywarze mięsnym. Przy podawaniu suchej karmy należy koniecznie pamiętać, by pies miał cały czas dostęp do świeżej i czystej wody.

Urozmaiceniem karmy suchej jest karma mokra – puszkowana. Można ją kupić w wielu smakach – z wołowiną, drobiem, królikiem, sercami czy dziczyzną z dodatkami warzyw. Niektóre karmy z puszki przeznaczone dla szczeniąt są kompletne, ale do niektórych należy dodać ryż lub psie suchary aby dostarczyć węglowodanów. Puszki zawierają najczęściej pasztet mięsny lub kawałki mięsa, z galaretką lub sosem, dzięki czemu łatwo będzie nam się zorientować, która z nich pasuje naszemu pupilowi najbardziej.

Podając naszemu pupilowi suchą bądź mokrą karmę, musimy zastosować się do zaleceń producenta pokarmu. Nie należy samodzielnie ustalać dziennego zapotrzebowania żywieniowego, gdyż każda karma będzie je wypełniała w inny sposób.

Przysmaki to skuteczna nagrodą podczas wychowania każdego psa. Należy je jednak stosować z umiarem. Pies nie powinien oczekiwać, że po każdym wykonanym poleceniu będzie nagradzany jakimś przysmakiem. Nagrodą jest również ustna pochwała i pieszczota. Przysmaki powinny być nagrodą za szczególnie dobrze wykonane ćwiczenia. Trzeba również pamiętać, że zbyt kaloryczne przysmaki podawane psu w dużych ilościach mogą go utuczyć. Najlepiej stosować specjalne psie ciasteczka, zawierające niewiele mięsa i kalorii.

Woda jest bardzo ważnym składnikiem w procesie przemiany materii. Należy dbać o to, by pies miał cały czas dostęp do świeżej i czystej wody. Pamiętać trzeba również o tym, by wymieniać ją przynajmniej raz dziennie.

Pies powinien mieć swoja miskę. Jedną, w której dostaje karmę i drugą, w której zawsze ma czystą wodę. Obecnie na rynku jest duży wybór tego typu produktów. Miska powinna być starannie myta przez każdym posiłkiem. Podawany pokarm powinien być zawsze świeży, o temperaturze pokojowej. Nie powinien być zimny lub gorący. Jeśli przygotowaliśmy pokarm na kilka dni i przechowujemy go w lodówce, należy zawsze pamiętać o jego podgrzaniu. Bardzo niebezpieczny dla naszych czworonogów jest pokarm skwaśniały, stęchły i spleśniały. Jest on najczęściej przyczyną zatruć i chorób u psów.

Karmienie szczeniąt:

Karmienie szczeniąt pokarmem matki odbywa się przeważnie do 3-4 tygodnia ich życia. W tym wieku są już gotowe samodzielnie zjadać pokarm z miseczki. Pierwszy pokarm otrzymany od hodowcy jest zwykle półpłynny. Po około tygodniu można wprowadzić ich diety cząstki karmy stałej. Szczenięta bardzo chętnie zjadają rozdrobnione, posiekane, miękkie i wilgotne pokarmy, które są łatwe do strawienia. Młodziutkie pieski lubią pokarmy puszkowane, natomiast sucha karma powinna być podawana po uprzednim namoczeniu w wodzie lub mleku.
Musimy pamiętać, że szczenięta rozwijają się i rosną niezwykle szybko, dlatego ich zapotrzebowanie na energię i białko oraz składniki mineralne jest dwa razy większe w stosunki do masy ciała niż u dorosłego psa (około 200 kcal na 1 kg wagi). Piesek powinien dostawać właściwą ilość pokarmu każdego dnia, odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i soli mineralnych do rozwoju swojego organizmu, kości oraz tkanek. Jeśli w okresie szczenięcym zapotrzebowanie psa na te składniki nie zostanie zaspokojone, w późniejszym okresie nie będzie można już tego nadrobić.
Żeby nie przeciążyć organizmu szczeniaka zbyt dużą ilością pokarmu, należy go na początku karmić 4-5 razy dziennie. Około 12 tygodnia życia można zmniejszyć ilość podawanych pokarmów do 3, z czego ostatni powinien być podawany około godziny 18-19 i być posiłkiem głównym. Od około 7 miesiąca życia szczeniętom mogą wystarczyć dwa posiłki. Od tego momentu tempo wzrostu psa oraz jego wymagania energetyczne stopniowo maleją.
Inaczej karmi się psy małych i dużych ras. Rasy małe i miniaturowe osiągają swoją dorosłą masę w wieku 6-9 miesięcy, podczas gdy rasy bardzo duże nie dojrzewają przed upływem 18-24 miesięcy. Pokarm dla szczeniąt dużych ras powinien się składać w około 38% z białka wysokiej jakości, a pożywienie szczeniąt małych ras - z około 30%. Jeśli dieta zawiera zbyt mało białka wzrost zostaje opóźniony, organizm jest osłabiony a odporność na choroby się zmniejsza. Bardzo istotne są witaminy i minerały, zwłaszcza wapń i fosfor, dzięki którym układ kostny rozwija się prawidłowo. Pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia szczeniakowi zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Należy wówczas dostarczyć organizmowi większą ilość wapnia.
Należy pamiętać, że psy różnią się między sobą apetytem. Niektóre szczenięta mają tendencję do nadmiernego objadania się. Może to skończyć się dla psa otyłością. Szczeniak do 1 roku życia powinien być bardzo szczupły. Rozwijający się wtedy kościec nie będzie niepotrzebnie obciążany przez nadmiar tkanki tłuszczowej.

Karmienie szczeniąt bez matki:

Czasem może się zdarzyć, iż suka nie ma wystarczająco dużo pokarmu aby wykarmić szczenięta, lub całkiem je odsunie. Niezbędna w takim wypadku staje się pomoc właściciela i to właśnie na niego spadają obowiązki macierzyńskie.

Jeśli suka nie karmi szczeniąt jedynie z powodu zbyt małej ilości pokarmu, musimy postarać się trzymać młode jak najkrócej przy sobie. Niektóre matki robią się agresywne, kiedy czują na młodych obcy zapach. Dlatego przed nakarmieniem szczeniaka należy umyć ręce bezzapachowym mydłem, a następnie obiema rękoma pogłaskać sukę, tak, by dłonie nabrały jej zapachu. Po nakarmieniu jak najszybciej powinniśmy oddać młode matce.
Nowo narodzone szczenięta karmi się początkowo co 2 a potem co 3 godziny. Ilość podawanego pokarmu zależy od apetytów młodych. W tym wieku powinny jeść do woli.
Karmiąc szczeniaka należy trzymać go łagodnie, ale zdecydowanie. Po wprowadzeniu smoczka do pyszczka malucha, należy pozwolić mu poruszać łapkami, jak przy ssaniu mleka od matki. Po jedzeniu butelkę i smoczek należy wysterylizować.

Wychowanie odrzuconych przez matkę szczeniąt jest zadaniem szczególnie trudnym. W takim wypadku musimy się postarać o pokarm jak najbardziej zbliżony do mleka matki. Może być to mleko krowie lub mleko w proszku. Nie wolno podawać szczeniętom pokarmu zastępującego mleko dla niemowląt ludzkich, gdyż jest ono nieodpowiednie.
Pokarm dla nowo narodzonych szczeniąt przygotowywany jest w sposób podobny jak dla niemowląt: do jednej lub dwóch przepisowych porcji mleka w proszku dodaje się ciepłą wodę. Weterynarz powinien zalecić odpowiednią dawkę i rodzaj mleka. Przygotowany pokarm podawaj w temperaturze ciała pieska, tj. około 38 ° C.
Należy pamiętać, aby szczenięta pobrały od matki siarę (tj. mleko w ciągu 1 do 3 pierwszych dni po porodzie). Zawiera potrzebne szczenięciu w tym okresie składniki pokarmowe, ma właściwości przeczyszczające i posiada przeciwciała, niezbędne do zabezpieczenia młodego organizmu przed chorobami. Przeciwciała mogą być przyswojone przez szczenię tylko w pierwszych 24-36 godzinach jego życia.
Bardzo słabe szczenięta należy karmić małymi ilościami co pół godziny, do momentu poprawy ich stanu. Jeśli stan szczeniąt się nie poprawia lub nadal słabną, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Karmienie suk ciężarnych i karmiących:

Ciężarne suki należy karmić pożywieniem wysokoenergetycznym i wysokobiałkowym. Przez pierwsze 5 tygodni dieta suki może pozostać niezmieniona, jednak w 6 tygodniu należy zwiększyć ilość karmy o ½. Posiłki muszą być lekkie i należy je rozłożyć na cały dzień. Do pokarmu zalecane jest dodanie chudego mięso, warzyw, surowej wątroby czy serc. Można również wprowadzić produkty białkowe, takie jak sery czy twarogi. Pod koniec ciąży suka straci apetyt, gdyż maluchy zajmują dużo miejsca w jej brzuchu. Należy ją karmić kilka razy dziennie mniejszymi porcjami, bogatymi w składniki odżywcze.
Karmiąca suka potrzebuje 3 razy więcej pożywienia, niż normalnie. Należy dawać jej tyle jedzenia, ile zechce. Jednak musimy zadbać, by był to pokarm bogaty w białko, tłuszcze, wapń, fosfor i witaminy. Suka ważąca 22 kg i karmiąca szóstkę szczeniąt potrzebuje 1,5 kg specjalnej suchej karmy albo 4 kg jedzenia przygotowanego w domu. Najważniejszy jest okres między 3 a 5 tygodniem karmienia, gdyż wówczas laktacja osiąga szczyt.
Zawsze należy pamiętać o tym, by zapewnić suce dostęp do świeżej i czystej wody.

Karmienie psów dorosłych:

Psy mające około roku są już gotowe przejść na karmę dla psów dorosłych. Całkowitą dojrzałość osiągają w wieku zakończenia wzrostu, czyli około 1,5 roku życia. Należy nadal pamiętać o tym, by podawać im posiłki dwa razy dziennie. Pierwszy – rano, po porannym spacerze i odpoczynku (bez odpoczynku może dojść do skrętu żołądka). Drugi – wieczorem, jako posiłek główny.
Każdy pies potrzebuje innej ilości podawanego pokarmu. Jest to uzależnione od tempa jego przemiany materii, trybu życia a nawet temperamentu. Aktywne, pracujące psy powinny otrzymywać karmę wysokokaloryczną. Są wyraźne zalecenia, aby psom pracującym podawać pokarm 3 razy dziennie. Tym samym eliminuje się zjadanie zbyt dużej ilości na raz, co może doprowadzić do wystąpienia wymiotów lub innych dolegliwości żołądkowych.
Należy pamiętać, by nie przekarmić psa. Niektóre z nich mają tendencję do nadmiernego objadania się. Czworonóg powinien utrzymywać stałą masę ciała. Jeśli tyje – należy przejść na dietę. Natomiast jeśli chudnie – może być to oznaką jakiejś choroby.
Przygotowując pokarm w domu można kierować się ogólną zasadą - 1/3 mięsa, 1/3 ryżu, makaronu, płatków lub kaszy, 1/3 warzyw. Do takiego posiłku można dołożyć odrobinę tłuszczu (np. oliwy z oliwek) i preparat witaminowo-mineralny. Przeciętnie podaje się 60 g takiej mieszanki na kilogram masy ciała.

Karmienie psów starych:

Psy stare stają się mniej aktywne, więcej śpią, a przemiana materii spowalnia się. Dlatego podstawa ich pożywienia powinny być takie składniki jak drób lub ryby, a także otręby, które zwalczają zaparcia. Pokarm starszego psa musi zawierać więcej białka, witamin i mikroelementów. Dzienną porcję pożywienia należy rozdzielić na 3 mniejsze posiłki.
Suchą karmę dla dorosłych psów należy zastąpić specjalną, dla seniorów. Z diety należy wykluczyć kości. Naszemu staremu czworonogowi można podawać preparaty drożdżowe, bogate w witaminy z grupy B.
Niektóre ze starych psów mogą mieć kłopoty z apetytem, wtedy należy je zachęcać do jedzenia.

Karmienie psów chorych:

Pies chory jest osowiały lub nadmiernie ruchliwy. Ma zmieniony wyraz oczu, zmienioną temperaturę ciała (normalna to 38-39'C), zmienionym tętnem (normalne to 60-120 uderzeń, w zależności od wzrostu i wieku). Doskwierać mu może brak apetytu, zaburzenia trawienia, a nawet wymioty. Nie wolno podawać mu wtedy niektórych pokarmów.
Psy chore, których dieta powinna być poddana analizie i zmianom, podzielono na dwie grupy:
– psy, u których przyczyną choroby jest pokarm (w większości dotknięte chorobami na skutek niedoborów najważniejszych składników w podawanym im niepełnowartościowym pokarmie)
– psy, u których nastąpiły zmiany w funkcji narządów wewnętrznych.

W obu przypadkach na temat diety należy poradzić się lekarza weterynarii.

Ile powinien jeść pies

Każda karma ma inny skład i właściwości. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, zależnie od wieku, wielkości, trybu życia.
Dlatego też zalecamy dokładne stosowanie się do zaleceń producenta karmy.
Na każdym opakowaniu karmy dla zwierząt znajdziemy wskazówki, które pozwolą nam łatwo wyliczyć ile danej karmy powinien zjeść nasz pies.