Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Jakie owoce podawać papugom?

Owoce zapewniają papugom zastrzyk samych przydatnych składników odżywczych oraz witamin, oprócz tego są smaczne. Stanowią świetne uzupełnienie dla orzechów, pełnych białek i tłuszczy.

Jakie owoce podawać papugom?

Owoce zapewniają papugom zastrzyk samych przydatnych składników odżywczych oraz witamin, oprócz tego są smaczne. Stanowią świetne uzupełnienie dla orzechów, pełnych białek i tłuszczy.

Ogólne zasady

W miarę możliwości powinniśmy upewnić się, czy owoce były pryskane. Niestety, uprzejme zapytanie o to sprzedawcę jest w stanie utrwalić przekonanie, że żadne owoce nie są nigdy pryskane. O ile środki eksterminujące pasożyty nie są tak szkodliwe dla człowieka, o tyle dla papużki – z uwagi na ogromną różnicę w masie ciała – potrafią być zabójcze. Najlepiej będzie pozyskiwać owoce z własnych sadów, z drzew oddalonych od ulicy i samochodowych spalin.
Wydaje się to oczywiste, ale owoce powinny być świeże i dojrzałe. Wykrojenie zgniłej części nic nie zmienia – pleśń przenika w głąb owocu.
Owoce należy też obrać. Pamiętajmy, że zanim owoc pojawi się na półce sklepowej, zostaje istnie zbombardowany różnymi środkami do jego ochrony, czego najlepszym przykładem są uznawane za najbardziej pryskane owoce świata winogrona, które same w sobie nie szkodzą papugom, jednak z uwagi na ten fakt, nie powinniśmy ich im podawać (dotyczy to również ich suszonej wersji w postaci rodzynek).
Pestki zdecydowanej większości rodzajów owoców zawierają niebezpieczne toksyny jak cyjanowodór. Dopóki nie jest napisane inaczej, nie powinniśmy dawać ptakom owoców z pestkami.
Papużki preferują słodkie owoce i potrafią w tej kwestii wybrzydzać (na przykład nimfy – wiele z nich woli po prostu zostać przy prosie). Nie powinniśmy wtedy wpychać tego rodzaju pożywienia na siłę do dzioba bądź urządzać głodówki – trudno, najwidoczniej im nie smakują. Aby wyrzucanie niezjedzonego owocu bolało jak najmniej, następnym razem możemy podać jego niewielką ilość.

Najpopularniejsze owoce

Jabłka (oraz pigwy), gruszki – co owoc, to inaczej smakuje, w większości jednak papugi preferują te słodkie odmiany. Pamiętajmy, aby nie dawać papudze pestek tych owoców.
Brzoskwinie, nektarynki, morele, ale także arbuzy (z pestkami), wiśnie, czereśnie – należy upewnić się, czy ich pestki nie są rozbite. Powinniśmy również unikać miąższu z okolic pestki.
Truskawki, maliny – wraz z pestkami.
Winogrona – choć nie ma żadnych przeciwwskazań do podawania ich papugom w postaci całej kiści, wraz z pestkami, gałązkami oraz liśćmi, to jednak uchodzą za najbardziej pryskane owoce na świecie. Najlepiej będzie podawać winogrona z własnej działki lub zupełnie z nich zrezygnować (również z rodzynek).
Cytrusy: cytryny, grejpfruty, mandarynki, pomarańcze, pomelo – przed podaniem bardzo dokładnie umyć i obrać. Zawierają w sobie dużo witaminy C, są jednak kwaśne, co może nie przypaść do gustu ptasim miłośnikom słodkiego jedzenia.
Jagody: agrest, aronia, borówka amerykańska, brusznica, czarne jagody (borówki), jeżyny, maliny, morwa, porzeczki (białe, czarne, czerwone), poziomki, truskawki, żurawina – zawierają w sobie bardzo dużo niezbędnych papugom witamin, można je podawać w całości.
Owoce egzotyczne: ananas, banany, daktyle, durian, figi, granaty (z pestkami), kiwi, liczi, mango, marakuja, papaja – przed podaniem również należy bardzo dokładnie umyć i w miarę możliwości obrać ze skórki. Dodatkowo, banany można podawać niedojrzałe, zielone.

Jak podawać owoce?

Wszystko tak naprawdę zależy od upodobań naszej papużki. Owoce można podawać w całości, pokrojone w kawałki czy starte, a nawet w formie soku. Mogą być również wysuszone. Najlepiej karmić ptaka z ręki lub włożyć mu owoc do miseczki – unikajmy umieszczania go pomiędzy prętami klatki. Kwas z owoców jest w stanie rozpuścić trujący dla papug cynk, który przeniknie w głąb owocu.
Papugi, bez względu na gatunek, mogą jeść wszystkie owoce i warzywa z wyjątkiem rabarbaru i awokado, z niektórymi jednak trzeba uważać z uwagi na znajdujące się w nich substancje (jak szczawiany). Ptaszki potrafią mieć również alergie na różne owoce i najlepiej pierwszy raz podać je im w postaci niewielkiego kawałka, obserwując ich reakcję.