Kot nie chce jeść suchej karmy

Niektóre koty bywają wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Często wybierają sobie jeden ulubiony rodzaj pokarmu i nie chcą jeść nic innego. Namówienie wybrednego kota na jedzenie suchej karmy bywa niekiedy bardzo trudnym zadaniem. Jednak z wielu względów należy spróbować przekonać naszego pupila do zaakceptowania bardziej urozmaiconego menu.

Kot nie chce jeść suchej karmy

Niektóre koty bywają wybredne jeśli chodzi o jedzenie. Często wybierają sobie jeden ulubiony rodzaj pokarmu i nie chcą jeść nic innego. Namówienie wybrednego kota na jedzenie suchej karmy bywa niekiedy bardzo trudnym zadaniem. Jednak z wielu względów należy spróbować przekonać naszego pupila do zaakceptowania bardziej urozmaiconego menu.

Ujemne strony monotonii w diecie

Kot, który spożywa tylko jeden rodzaj pokarmu, np. tylko i wyłącznie surowe mięso drobiowe szybko przyzwyczaja się do takiej diety. Ma to wiele złych stron. Po pierwsze, ubogie menu nie dostarcza zwierzęciu wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Po drugie, mało urozmaicony pokarm sprzyja powstawaniu niektórych chorób, np. podawanie wyłącznie miękkiego jedzenia przyspiesza rozwój kamienia nazębnego. Po trzecie, w przypadku, gdy nasz kot przyzwyczai się do spożywania określonego typu karmy, a karma ta zostanie nagle wycofana z rynku, bardzo trudno jest skłonić zwierzę do przestawienia się na karmę innego producenta.

Z wyżej wymienionych powodów należy jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać kociaka do zróżnicowanego menu i nie ulegać nigdy błagalnym spojrzeniom mruczka, który usiłuje wymóc na nas podanie ulubionego przysmaku. Opiekunowie kotów często popełniają ten błąd, że gdy kot nie chce zjeść tego, co ma w misce, zabierają ją i napełniają czymś, co odpowiada wybrednym gustom zwierzęcia. Po pewnym czasie kot uczy się, że wystarczy chwilkę zaczekać, a ulubione jedzenie znajdzie się w ich miseczce.

Często też koty karmione są pokarmem złej jakości, które jest jednak w odczuciu zwierzęcia bardzo smaczne. Gotowe karmy słabe jakościowo zawierają mnóstwo dodatków, które działają w pewnym sensie uzależniająco. Kot karmiony w taki sposób nie dość, że kręci nosem na każdy inny rodzaj karmy to jego dieta jest uboga w składniki niezbędne dla zachowania odpowiedniej kondycji i zdrowia. Taki błąd żywieniowy zwierzak może przypłacić poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jak nauczyć kota jeść nowy rodzaj pokarmu?

Gdy kot odmawia jedzenia suchej karmy (dotyczy to również sytuacji, gdy nie chce jeść karmy mokrej lub innego rodzaju pożywienia), konieczne jest oduczenie go wybrzydzania. Jeśli kociak jest młody, łatwiej wyrobić w nim właściwe nawyki żywieniowe. W przypadku kotów starszych może to być trudniejsze, jednak nie należy zbyt łatwo się poddawać.

Chcąc przyzwyczaić kota do jedzenia suchej karmy należy pamiętać, że nie wolno nam ulegać jego kaprysom. Naukę jedzenia nowego rodzaju pożywienia rozpoczynamy powoli. Do miseczki z karmą mokrą, którą nasz pupil lubi dodajemy stopniowo coraz więcej suchych chrupek. Sucha karma musi być oczywiście dobra jakościowo i jak najsmaczniejsza, aby stanowiła dla kota atrakcyjny kąsek.

Najlepiej początkowo rozmoczyć kilka granulek w sosie z puszki z mokrą karmą, aby zwierzę nie zorientowało się, że ma do czynienia z jakąś nowością. Sukcesywnie zwiększamy ilość chrupek, a zmniejszamy ilość karmy mokrej. Po pewnym czasie kot powinien już bez problemu zjadać suchą karmę podaną bez stosowania żadnych sztuczek. Można też spróbować podawać początkowo suche jedzenie namoczone w wywarze z kurczaka wymieszane z kawałkami mięsa, po czym stopniowo zmniejszać ilość mięsa na korzyść chrupek.

Jeśli kot przyzwyczajony jest do jedzenia jednego rodzaju suchej karmy, a chcemy nauczyć go jedzenia chrupek innego producenta, postępujemy podobnie. Stopniowo dodajemy do dotychczasowej karmy coraz większą ilość granulek nowego pożywienia, a zmniejszamy ilość poprzedniego. Postępujemy tak aż do momentu, gdy kot będzie miał w misce tylko karmę nową i będzie ją zjadał bez grymaszenia.

Należy pamiętać, że koty potrafią być nieustępliwe w swoim grymaszeniu i na nasze próby zmiany menu mogą reagować buntem i odmawianiem jedzenia w ogóle. Zazwyczaj zwierzak buntuje się przez pewien czas, ale potem naprawdę głodnieje i zjada (choć niechętnie) to, co podaliśmy. Gorzej, gdy zdecyduje się na długotrwałą głodówkę, gdyż może to mieć fatalny wpływ na zdrowie. Jeśli głodówka przeciąga się do ponad 2-3 dni, może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian w wątrobie zwierzęcia.

Jeśli kot odmawia jedzenia suchej karmy, przyczyną może być też problem z pobieraniem takiego typu pożywienia. Sprawdźmy, czy przypadkiem nasz kot nie ma owrzodzeń w pyszczku lub podrażnionych dziąseł. Takie dolegliwości utrudniają jedzenie twardych chrupek, kaleczą i tak już podrażniony pyszczek i sprawiają silny ból podczas gryzienia pokarmu. Jeśli zaobserwujemy zmiany w pyszczku, koniecznie udajmy się z kotem do lekarza weterynarii. Przeważnie wyleczenie stanów chorobowych skutkuje szybkim powrotem apetytu.

Pamiętajmy, że zmiany w diecie kota powinny być stopniowe. Nagłe radykalne odstawienie dotychczasowego pokarmu i podawanie czegoś nowego może doprowadzić do kłopotów trawiennych (zwłaszcza u młodych kotów) takich, jak biegunki, wymioty czy zaparcia.

data publikacji artykułu: 2009-07-17

Popularne teraz

Komentarze