2020-08-04 12:21

Karmy na wagę

Jednym z dylematów przed jakimi staje większość z nas, jest zwykle dobór odpowiedniej karmy. Często z powodów czysto ekonomicznych wybieramy suche karmy sprzedawane w sklepach zoologicznych na wagę. Ostateczna decyzja należy do właściciela zwierzaka, jednak warto przyjrzeć się podstawowym zasadom jakie powinien stosować każdy sprzedawca karmy.

Data przydatności do spożycia

Produkcja karmy dla zwierząt podporządkowana jest wielu kontrolom aby spełniała wymogi dotyczące odżywiania zwierząt. Pokarm musi być odpowiednio zbilansowany, zawierać wymaganą ilość przeciwutleniaczy, które gwarantują utrzymanie jej świeżości. Karma pakowana jest w przeznaczone do tego opakowania, które uniemożliwiają dostęp powietrza i światła.

Pierwszą, fundamentalną zasadą jest przestrzeganie terminu ważności produktu określonego na opakowaniu. Musimy pamiętać, że data ta, dotyczy wyłącznie hermetycznie zamkniętego produktu. Po otwarciu saszetki czy worka z karmą, zachowuje ona świeżość tylko przez ok 5-6 tygodni. Po tym czasie bezwzględnie musimy zrezygnować z dalszego podawania jej naszemu pupilowi ponieważ traci wartości odżywcze i może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych zwierzaka.
Dodatkowo, środki konserwujące i przeciwutleniacze, np. BHA, BHT, TBHQ po upływie terminu ważności mogą ulec syntezowaniu i przeniknąć do karmy, a to może prowadzić nawet do zatrucia zwierzęcia.
W przypadku „karmy z worka” kupowanej na kilogramy, trudno jest określić czy zastosowano się do wytycznych producenta. Zwróćmy uwagę czy na otwartym worku widoczna jest data przydatności do spożycia oraz, co najważniejsze, data otwarcia opakowania! Każdy uczciwy sprzedawca powinien ją umieścić w widocznym miejscu. Dodatkowo musimy polegać na sprzedawcy, że po tym terminie nowa karma nie została dosypana do worka lub pojemnika.

Przechowywanie suchej karmy

Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie suchej karmy. Producenci nie bez powodu sprzedają ją w workach, które zaopatrzone są w hermetyczne zamykanie. Czasami dodawane są do karmy specjalne klipsy czy dyspensery, które ułatwiają jej zamknięcie. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie worka z karmą dodatkowo w zamykanej puszce. Daje nam to pewność, że w opakowaniu nie zachodzą żadne procesy chemiczne obniżające jakość produktu. Odpowiednio przechowując karmę zabezpieczamy ją też przed działaniem promieni słonecznych, wysokich temperatur lub wilgoci.
W sklepach zoologicznych powinniśmy zwrócić uwagę czy sprzedawca stosuje się do tych zasad. Worki z żywnością dla zwierząt muszą być zamknięte tak, aby nie były wystawione bezpośrednio na działania czynników zewnętrznych. Pamiętajmy, że sklep jest miejscem, w którym przebywa wiele osób. Przy braku zachowania podstawowych zasad przechowywania karmy, może ona się stać siedliskiem roztoczy, grzybów, a nasz zwierzak może być narażony jest na poważne problemy zdrowotne, braki żywieniowe lub alergie.

Przeciwutleniacze

Nieprawidłowe przechowywanie karmy dla zwierząt może prowadzić do utleniania kwasów tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W konsekwencji proces ten prowadzi do zmiany struktury karmy, pogorszenia jej wartości odżywczych, zmiany smaku i zapachu. Jest to zjawisko niebezpieczne dla naszych pupili ponieważ może prowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet zatruć.
Aby zapobiec temu procesowi, do karm dodawane są przeciwutleniacze. Ich zadaniem jest spowolnienie procesu utleniania, jełczenia pokarmu. Najpopularniejszymi przeciwutleniaczami są wyciągi roślinne i ziołowe. Witamina E, witamina C, kwas cytrynowy i wyciąg z rozmarynu. Jednak zadaniem przeciwutleniaczy jest jedynie spowolnienie procesu reakcji tłuszczy z tlenem, stąd możliwość podawania suchej karmy po otwarciu wydłużona jest do ok 6 tygodni. W żadnym wypadku nie zapobiegają one całkowicie procesowi jełczenia.
W przypadku karm kupowanych na wagę, ich nieprawidłowe przechowywanie może doprowadzić do utraty właściwości przeciwutleniaczy. Kiedy do otwartych wcześniej worków dosypywane są kolejne porcje nowej karmy, rozpoczęty już proces jełczenia przenosi się na nią powodując jej psucie.

Otwarte worki w sklepach zoologicznych

Poza wspomnianymi już zagrożeniami, otwarte worki z karmą dla zwierząt poddawane są działaniu czynników zewnętrznych. Brak możliwości utrzymania odpowiedniej wilgotności może prowadzić do rozwoju różnych pasożytów, gryzoni, owadów, pleśni, grzybów i roztoczy. Poza utratą właściwości odżywczych, zwierzęta mogą być narażone na poważne problemy ze zdrowiem. Oprócz przejściowych problemów żołądkowych, podawaniem nieświeżej lub źle przechowywanej karmy, doprowadzić możemy do chorób przewlekłych, problemów z układem pokarmowym, nerwowym oraz alergii.

Pojemniki na karmę w sklepach zoologicznych

Wiele sklepów wychodząc naprzeciw swoim klientom, zmienia formę sprzedawania karmy na wagę. Umieszczana jest ona w zamkniętych pojemnikach i stamtąd rozważana wg potrzeby klienta. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszych zwierząt pod warunkiem, że każdorazowo po opróżnieniu pojemnika jest on dokładnie umyty i bardzo dokładnie osuszony. Pojemniki mające ślady po wcześniejszej zawartości lub brudne, powinny wzbudzić naszą czujność i utwierdzić w przekonaniu, że taki sklep nie jest dobrym miejscem na zakup karmy dla naszego zwierzaka.

Jak jest bezpiecznie

Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie karmy w mniejszych opakowaniach, umożliwiających ich odpowiednie przechowywanie oraz spożycie przez naszego pupila w jak najkrótszym czasie.

W ten sposób zapewniamy mu pokarm, który jest świeży i zawiera taką ilość składników odżywczych, jaką wskazuje producent na opakowaniu. Duże, wielokilogramowe worki z karmą docelowo przeznaczane są dla hodowców posiadających większą ilość zwierząt. A kilkuzłotowe oszczędności często nie są warte poświęcenia zdrowia naszego pupila. Szczególnie, kiedy nie mamy stuprocentowej pewności, że sprzedawca karmy stosuje wszystkie zasady jej przechowywania.

Na szczęście coraz częściej można spotkać sklepy, których właściciele świadomi zagrożeń - nie mają w swojej ofercie karm na wagę.

Również w naszym sklepie sklep zoologiczny szczecin nie oferujemy karm sprzedawanych na wagę.

data publikacji artykułu: 2020-08-04

Popularne teraz

Komentarze