2018-11-06 06:00

Ksylitol jest toksyczny dla psów

Ksylitol stał się ostatnio popularny w wielu dietach. Jest to związek podobny do cukru, jednak jego spożycie nie powoduje nagłego ani dużego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Jednocześnie jest słodki. Dzięki temu wykorzystywany jest w wielu produktach spożywczych, pastach do zębów i dostępny jest także jako produkt do użytku w kuchni. Dla ludzi ksylitol jest nieszkodliwy, jednak dla psów silnie toksyczny.

Popularność ksylitolu

Ksylitol jest ostatnio coraz bardziej popularny. Charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, co oznacza, że po jego zjedzeniu poziom glukozy we krwi rośnie powoli. U ludzi ksylitol nie powoduje wytwarzania insuliny i może być wykorzystywany przez nasze komórki bezpośrednio jako źródło energii. Dodatkowo ksylitol ma właściwości hamowania wzrostu bakterii w jamie ustnej. Sprawia to, że jest idealnym dodatkiem słodzącym w diecie ludzi.

Metabolizm ksylitolu u psów

Ksylitol dla bardzo wielu różnych zwierząt nie jest toksyczny, nie zaobserwowano jego szkodliwego wpływu u owiec, szczurów, królików ani krów. U psów ksylitol wchłania się bardzo szybko do krwi i powoduje produkcję insuliny. Insulina bardzo szybko prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi. To z kolei powoduje hipoglikemię, która może być niebezpieczna dla życia. Szczególnie niebezpieczne jest działanie ksylitolu, gdy pies nie jadł jednocześnie innych węglowodanów, które uzupełniłyby poziom glukozy we krwi.

Hepatotoksyczność ksylitolu

Poza bezpośrednim wpływem na poziom insuliny u psów, ksylitol wpływa także na ich wątrobę. W zależności od ilości spożytego ksylitolu wzrasta aktywność enzymów wątrobowych. Duże ilości ksylitolu mogą wręcz doprowadzić do martwicy wątroby i jej całkowitej niewydolności.

Objawy zatrucia ksylitolem

Po spożyciu ksylitolu u psów najpierw występują wymioty. Następnie pojawia się hipoglikemia od 30 minut do 48 godzin od spożycia.
Hipoglikemię można rozpoznać na podstawie:


  • Nagle pojawiającej się apatii,
  • Przyjmowaniu pozycji leżącej,
  • Drgawek,
  • Bezruchu,
  • Utraty przytomności.
  • W przypadku, gdy uszkodzona została także wątroba, może pojawić się zażółcenie błon śluzowych.

    Leczenie zatruć ksylitolem

    W przypadku zatrucia ksylitolem ważne jest określenie, ile tego związku zwierzę zjadło. Pozwala to lekarzowi przewidzieć, jakie objawy mogą się u psa pokazać i w jakim czasie. Przy niższych dawkach zwykle nie dochodzi do uszkodzeń wątroby.
    Jeśli dawka była niewielka, zwykle leczenie ogranicza się do regularnego monitorowania poziomu glukozy we krwi w ciągu pierwszych 72 godzin od spożycia ksylitolu. Jeśli rozwija się hipoglikemia, konieczne jest podawanie dożylne glukozy. Jeśli wiemy, że dawka ksylitolu była wysoka konieczne jest także leczenie wątroby i monitorowanie jej stanu poprzez badania biochemiczne krwi.

    Zapobieganie zatruciom

    Ksylitol staje się coraz bardziej popularny, dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jakich z używanych przez nas produktach występuje. Pamiętajmy, by zawsze trzymać je poza zasięgiem psa. Uczulmy też wszystkich, którzy mają styczność z naszym pupilem, jak niebezpieczny może być ksylitol dla psa, ponieważ wiele osób po prostu nie jest tego świadomych.

    data publikacji artykułu: 2018-11-06

    Popularne teraz

    Komentarze