2018-11-23 08:30

Żywienie psów sportowych

Psy sportowe wykonują bardzo intensywną pracę. Jest to duży, ale krótkotrwały wysiłek. Bardzo ważną rzeczą w życiu psich sportowców jest odpowiednio dobrana i zbilansowana karma. Żywienie odgrywa bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu oraz regeneracji całego organizmu. Dobrze skomponowana dieta może wpływać na poprawę osiągnięć sportowych.

Coraz więcej ludzi interesuję się aktywnym stylem życia, a zwłaszcza psimi sportami. Pamiętajmy jednak, że trening to nie wszystko. Bardzo ważną rolę w życiu naszego aktywnego pupila odgrywa żywienie. Białko, tłuszcze, węglowodany oraz składniki mineralne odgrywają tu kluczowe funkcje. Przy braku odpowiedniej energii potrzebnej do wykonania dużego wysiłku, organizm sięga do rezerw – zachodzą wówczas niekorzystne zmiany w procesie metabolizmu, które źle wpływają na psiego sportowca i jego osiągnięcia. Dobrze dobrana i zbilansowana karma spełnia zapotrzebowanie na składniki odżywcze, przyspiesza procesy regeneracyjne po wysiłku, zwiększa osiągi oraz dodaje energii. Ważnym elementem jest także duża strawność pożywienia. Pozwala to na maksymalne przyswajanie składników odżywczych. Im większa przyswajalność tym większe wydatkowanie energii na wykonywaną pracę.

Białko

Stanowi ono bardzo ważny i niezbędny element w diecie. Zapobiega niedokrwistości, buduje masę mięśniową i zapewnia jej stabilność, odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odpowiednich parametrów czerwonokrwinkowych, ma także duży wpływ na utrzymanie optymalnego stężenia białka całkowitego oraz albumin w organizmie. Szczególnie zapotrzebowanie na ten składnik wykazują psy zaprzęgowe, które są poddawane bardzo dużemu wysiłkowi. Jeśli chodzi o źródło białka, najważniejszą rolę odgrywa zwierzęce. Mięso w diecie posiada kluczową rolę w żywieniu psich sportowców. Karmiąc swojego aktywnego przyjaciela tylko białkiem pochodzenia roślinnego narażasz go na wiele niedoborów między innymi obniżeniem hemoglobiny we krwi.

Węglowodany i tłuszcze

Jeśli chodzi o psy sportowe, które są poddawane intensywnemu, ale krótkiemu wysiłkowi lepszym źródłem energii będą węglowodany, w przeciwieństwie do psów pracujących. U tych ostatnich występuje inny rodzaj wysiłku, a głównym źródłem energii jest tłuszcz. Oczywiście też wszystko uzależnione jest od tego jaki sport nasz pies uprawia. Dieta ,,sprintera’’ będzie różniła się od diety psa zaprzęgowego. Oczywiście jasne jest, że jeden i drugi składnik jest w diecie niezbędny. Tłuszcze jak i węglowodany są źródłem energii, wspomagają między innymi procesy termoregulacji. Strawne węglowodany wykorzystywane są jako główne źródło glukozy w organizmie. Tłuszcze natomiast tworzą podstawową strukturę błon komórkowych – no i nie zapomnijmy, że poprawiają smak karmy.

Suplementy

W życiu psiego sportowca warto skupić się na tym jak chronić jego stawy, które cały czas narażone są na urazy oraz nadmierną eksploatację. Obciążenia układu ruchu są tu nieuniknione, dlatego warto wprowadzić chondroprofilaktykę, która regeneruje stawy. Suplementy, które możesz wykorzystać to:


  • Chondroityna
  • Glukozamina
  • Witamina C
  • Kwas hialuronowy
  • Kwasy tłuszczowe omega 3

Innymi składnikami wspomagającymi psiego sportowca mogą być nutraceutyki, szczególnie te o działaniu antyoksydacyjnym – wymiatają wolne rodniki tlenowe, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu. Znajdują się one między innymi w żółtkach jaj czy olejach rybnych.
L-karnityna, jest to składnik, który w połączeniu z wysiłkiem redukuje odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Odpowiednie żywienie psów sportowych odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ich organizmów, a przez to osiągania dobrych wyników na treningach i zawodach. Jeżeli planujemy u psa sportową karierę, pamiętajmy o dobrym i zbilansowanym żywieniu już na starcie. Zapotrzebowanie na różne składniki mogą różnić się od tego jaki sport wykonuje nasz zwierzak. Większość dobrej jakości karm dostępnych na rynku zoologicznym typu active jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

data publikacji artykułu: 2018-11-23

Popularne teraz

Komentarze