Pies atakuje

Mój golden retriever (suczka) ma 3 lata i jest z nami od szczeniaka. Jednak niejest jedynym psem który mieszkaz nami w domu jest także pies dziadka i wuja. Na codzień piesek jest wesoły i przyjacielki i jestem pewny że nigdy nie ugryzłby człowieka. Jednak bywają momęty że pies bez powodu atakuje inne mieszkające z nami psy. Dotąd zdarzyłomu się to 2 razy jeden z nich to przypadek walki o jedzenie drugi atak byl zupełnie bezpodstawny. Nie zawsze atak wywodzisie ze strony goldena mieszkający w zagrodzie owczarek niemiecki(suka) atakuje ją za kazdym razem gdy tylko przejdzie obok niej. Goldenka gryzie tylko mniejszego od niej mieszańca pińczera(suczka). Moji dziadkowie cały czas twierdzą że pies może zaatakować jednego z mieszkańców. Czy takie zachowanie można jakoś wyleczyć i czym może być ono spowodowane?

Odpowiedź

Fakt, że pies gryzie inne psy nie jest podstawą, aby jednoznacznie stwierdzić iż zaatakuje również człowieka (co zresztą nie nastąpiło - jak wnioskuję z opisu). Wyjątkiem może być np. sytuacja gdy właściciele chcą rozdzielić walczące zwierzęta, lub gdy pies usiłuje rzucić się na innego a właściciel go od tego powstrzymuje/przytrzymuje (nieumiejętnie) - wtedy prowdopodobieństwo poranienia człowieka wyraźnie wzrasta.
Inną kwestią jest sprawa konfliktów między zwierzętami: zdrowy psychicznie pies nie atakuje innego psa "bez powodu" - jak to często określają właściciele. Walka o pokarm, o miejsce, o uwagę - czynników można by wymieniać naprawdę wiele - to wszystko może stanowić podstawę do takiej czy innej reakcji psa. Odpowiadając natomiast na ostatnie pytanie: problematyczne zachowanie goldenki można jak najbardziej zmodyfikować jednak należałoby zacząć od analizy stosunków socjalnych pomiędzy wszystkim psami - czyli krótko mówiąc od ustalenia rzeczywistej przyczyny psich konfliktów.

pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl