Wahania nastroju i nużyca u suki

Dzień dobry, pisałam w sprawie depresji u mojej 11 miesięcznej suni rasy york. Psi psycholog pytał/a czy suczka była sterylizowana i kiedy miała cieczkę. Odpisuję zatem w tej sprawie. Nie, suczka absolutnie nie była sterylizowana, ale nie będzie nigdy rozmnażana. Co do cieczki, w wieku 9 miesięcy miała lekko powiększone sutki (bez mleka), ale nie miała żadnych upławów w trakcie pobytu u mamy również nie miała cieczki. Weterynarz powiedziała, że nie zawsze musi być plamienie przy pierwszej cieczce. Zdiagnozowano u niej dzisiaj nużycę, ale to podobno nie ma wpływu na apatię. Rozważałam kupno drugiego psa po nowym roku w wieku 6 miesięcy, ponieważ małego szczeniaka trzeba jednak kontrolować, a muszę wychodzić 3 dni w tygodniu do pracy. Po prostu nie mam już pomysłu jak sprawić aby była szczęśliwa.

Odpowiedź

Dziękuję za podanie szczegółów i odpowiadam: z dużym prawdopodobieństwem Pani pies nie wykazuje objawów depresji tylko doznaje przejściowych (to podkreślam) zmian nastroju związanych z faktem dojrzałości płciowej (pierwsza cieczka i okres po niej). Tego typu zmiany nastroju mogą również współwystępować w zespole laktomanii (ciąży urojonej), która pojawia się około 1, 5 - 2 mies. po ciecze.
ps. jeśli pies dodatkowo jest chory (wczorajsza Pani informacja, że zdiagnozowano nużycę) - również z tego tytułu pojawia się spadek nastroju, chęci do zabawy i innej aktywności zwierzęcia
pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl