Agresja do innego psa w domu

Witam. Mam w domu dwie yoreczki. Jedna ma 9lat i jest karzełkiem tej rasy a druga 8lat i jest dużą suczką. Otóż od ok 2 lat duża sunia pod wpływem pukania do drzwi lub dzwonka natychmiast doskakuje do małej i ją gryzie. Nigdy przedtem nie wykazywała żadnej agresji a wręcz była bojazliwa ale i teraz nawet na spacerze pod wpływem stachu atakuje spy i dzieci(w domu ich nie ma). Maja 2 miski do jedzenia. Jeśli nawet mała podejdzie do dużej to ona natychmiast siada i spokojnie czeka aż się malutka naje. Psy traktowałam jednakowo teraz natomiast małej dużo więcej może niż tamtej. Tydz temu duza(były same w domu) bardzo dotkliwie pogryzła małą(a to już drugie takie zdażenie). Finał-złamana kość szczęki oraz naderwana powieka oka. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź

 Układy socjalne pomiędzy psami nie zawsze są stałe i nieraz ulegają zmianom i wahaniom (podobnie jak u ludzi). Wpływa na te zmiany min:


- otoczenie ( w tym zachowania i rekaje opiekuna)


- stan fizyczny zwierząt (w tym np. okres choroby)


- stan psychiczny zwierząt (np. u suk laktomania)


W opisanym przypadku kluczową rolę odgrywa pozycja socjalna opiekuna/ właściciela jaką pełni w stosunku do psów, zasady komunikacji i reguły postępowania jakie wobec nich prezentuje. Inaczej rzecz ujmując: tylko Pani jako opiekun może nie dopuścić / zablokować niechciane zachowanie młodszej suki wobec starszej. Na pewno nie można pozostawić rozwiązania sprawy w "psich łapach" - gdyż to będzie skutkowało takimi zdarzeniami jak opisane (pogryzienie małej suczki). pozdrawiam. K. G

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl