Złe wyniki wątroby u m9cio mies psa

Mam psa rasy yorkshire terrier. Mała ma 9 miesięcy (12stego grudnia skonczy 10), w wieku 7 miesięcy miała przetrwałe kły do wyrwania i na tą okoliczność postanowiłam zrobić jej badania krwi. Wyniki wyszły bardzo źle, alat podwyższony na 425. (norma 10-100) reszta wyników raczej w normie. Miała także usg ale nie wyszły żadne nieprawidłowości. Lekarz zalecił dietę rc hepatic i przepisał tabletki zentonil advanced 100 mg (jedną tabletkę dzieliłam na 3 części, jedna część dziennie dostawała - pies waży 1, 90). Tabletki brała 3 tygodnie, po 3 tygodniach było powtórne badanie i alat spadł na 162. Dostała te same tabletki na kolejne 3 tygodnie i miałam kontynuować dietę hepatic rc. Zmieniłam w tym czasie lekarza bo nie byłam zadowolona z tamtego, nic mi nie mówił, co dlaczego jak tylko wiecznie zbywał, nie zajmował się psem należycie. W wynikach również wyszły masakrycznie niskie trombocyty 68 a w drugim 79 (norma 200-500) ale doszliśmy z obecnym lekarzem do tego, że wynik musiał być zafałszowany, mała ma gęstą krew i prawdopodobnie skrzepnięta krew została dostarczona do badań stąd taki wynik, nie miała zaburzeń krzepnięcia krwi, krwawień z dziąseł itp a przy takim wyniku powinny być objawy. No i wczoraj miała powtórzone trzecie badanie i
alat 594 (norma 3-60 wg tego laboratorium) i aspat 119 (norma 1-45). Ap w normie, białko całkowite też, bilurbina także prawidłowa, albumina, gamma gt, cholesterol, ldh - wszystko w normie. Jeśli chodzi o morfologie:
leukocyty 14, 50 (6-12) +
hemoglobina 12, 30 (7, 54-11, 17) +
hematokryt 0, 58 (0, 37 - 0, 55) +
mch 1, 58 (1, 18 - 1, 49) +
mpv 11 (6 - 9) +
obraz krwinek białych:
segmentowanie 54 (60-77) -
limfocyty 46 (12-30) +
reszta w normie erytrocyty, płytki krwi, mcv, rdw itd. Miała także usg dzisiaj robione, woreczek żółciowy prawidłowy i pusty, nerki i serce także prawidłowe, ale wątroba ma zmienioną strukturę, białą obwódkę i lekko białawe obszary. Lekarz podał kroplówkę (glukozę), witaminy z grupy b i jutro jadę odebrać jakieś tabletki, które są mocniejsze niż tamte. Kazał trzymać ścisłą dietę hepatic. Nie wiem nadal jaka jest przyczyna i na co może chorować moja sunia. Młodziencze zapalenie kości jest wykluczone ponieważ pies nie cierpi na bóle, sztywny chód itp. Była szczepiona na leptospirozę, ma wszystkie szczepienia łącznie z wścieklizną. Nie miała kleszczy. Dodam jeszcze, ze sunia nie ma Żadnych objawów w postaci wymiotów, biegunki, braku apetytu, gorączki - jest żwawa, energiczna, ma duży apetyt, chętnie bawi się z moją młodszą sunią. Przy zespoleniu wrotno-obocznym mdlałaby po posiłku a nie ma takich objawów. Wymiotowała w wieku ok 3 mies, kilka dni z rana białą lub żółtą pianą ale szybko jej to przeszło. Mała nie dostaje nic ze stołu, jadła karmę orijen puppy ale potem zmieniłam na acanę bo ma mniej białka. Teraz je hepatica. Oprócz tego dostawała tylko gotowane mięso w wodzie, warzywa i owoce a także ryby. Ogólnie gdyby nie wyniki to uważałabym, że mam zdrowego psa bo nie ma żadnych złych objawów wskazujących na takie złe wyniki. Chciałabym się dowiedzieć jakie badania mogę jeszcze zrobić aby móc zdiagnozować chorobę i co to może być? Dzisiaj jadę na rtg klatki i brzucha żeby zobaczyć jakie są narządy serce i wątroba.

Odpowiedź

PO pierwsze w badaniach nigdzie nie widzę pozimu ocznika i kreatyniny jeśli nie był robiony proszę jak najszybciej oznaczyć to są bardzo wążne oznaczenia! Przyczyn może być wiele takiego stanu niestety wszystkie najprawdopodobniej genetyczne teriery to psy u których dość często zdarzają się choroby dziedziczne tego typu niestety postępowanie to tylko odpowiednia karma ( w domyśle hepatic) i w miarę częste kontrole stanu zwierzęcia pies czuł się dobrze bo tak naprawde te wyniki nie były aż tak bardzo podniesione ale by tak sie stało to był tylko kwestia czasu. Z badań jakie można wykonać a które wniosłyby cokolwiek do diagnozy jest biposja wątroby i badanie histopatologiczne.  

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl