Kamienie cystynowe u psa

Witam. W styczniu u mojego psa (mastiffa angielskiego) zdiagnozowano kamienie cystynowe. Po operacji usunięcia kamieni i wyszyciu cewki przez pół roku było ok. Niedawno jednak problem powrócił. Po kontrolnym badaniu moczu ponownie wykryto kryształki cystyny i dodatkowo stan zapalny. Opis wyniku: barwa: żółty przejrzystość: brak gęstość względna: 1, 015 odczyn (ph): 6 białko: + hemoglobina: - urobilinogen: + glukoza: - uwagi: c. Ket (-), nit (+) komórki nabłonka dróg moczowych: dość liczne nabłonki płaskie krwinki białe - leukocyty: pokrywają pole widzenia bakterie: pokrywają pole widzenia kryształki: pojedyncze cystyny i bilirubiny pies ma zlecony antybiotyk amoxycylinę 1tab. /3xdz przez 2 tyg. ( pies waży 80kg) i ponowne badanie moczu. Jednak żaden z miejscowych weterynarzy nie wie w jaki sposób zapobiec tworzeniu się tego typu kamieni, poza dietą royal canin urinary u/c, na której jest od momentu wystąpienia choroby. Czytałam, że przy kamieniach cystynowych ważne jest utrzymywanie ph moczu na poziomie 7, 5 i w tym celu stosuje się cytrynian potasu. Pomaga to również rozpuścić takie kamienie. Boję się jednak wprowadzać sama tego typu suplementy, aby dodatkowo nie zaszkodzić psu. Mam w związku z tym pytanie: czy rzeczywiście cytrynian potasu jest wskazany przy kamieniach cystynowych, czy można go stosować jednocześnie z karmą urinary, jak długo i ewentualnie w jakiej dawce? Może poleci mi pan/i jakiś konkretny preparat, umożliwiający rozpuszczenie kryształków i zapobiegający ich nawrotom. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam W przypadku kamieni cystynowych bardzo dobrze sprawdza się dieta hills prescription diet u/d canine. Ta karma dobrze reguluje pH moczu sama w sobie i nie zawsze trzeba jeszcze dodawać preparaty alkalizujące. Przy podawaniu tej karmy przez tydzień do dwóch należy skontrolować poziom pH. Jeżeli jest on na poziomie 7, 5 podaje się tylko dietę przez 3 m-ce. Potem zapobiegawczo stosuje się karmę k/d hillsa kontrolując pH. Jeżeli zanadto wzrasta podajemy tylko u/d. Karma royal canine akurat zakwasza mocz więc w tym przypadku akurat się nie sprawdzi.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.