Warczenie

Witam, od szczeniaka ( a dokladnie 7 tygodnia życia) zajmuje się leonbergerem. Suczka ma obecnie okolo 6 lat. Codziennie dawałam jej jesc dopoki nie zaczela na mnie warczeć. "pozwoli" mi nalać jej świeżej wody , lecz już nie dopuści do własnego kojca mnie z miską jedzenia. Ta sytuacja trwa od dwóch-trzech tygodni. A dziś warczała i szczekała strasznie , kiedy to nie jej , a psu obok tej samej rasy chciałam dać jeść po uprzedniej wymianie wody na świeżą. Poza tym ostatnio psy miały między sobą "sprzeczkę" i po zachowaniu suczki było widać ewidentnie, że nie mogła przeżyć tego, że pies ją w niej pokonał. Proszę o poradę bo nigdy mi nie udało się jej poskromić jeśli chodzi o warczenie w stosunku do mnie. Szacunek i posłuszeństwo wykazuje jedynie w stosunku do taty , lecz do tej pory nigdy się nie spotkałam z warczeniem gdy chciałam zanieść jej miskę z jedzeniem.

Odpowiedź

Witam Panią;


Zdalnie nie da się ocenić charakteru Pani relacji z psem a to w tym wypadku wydaje się być kwestią zasadniczą. Osobiście podejrzewam, iż pomimo tego, że Pani wychowała psa i zajmowała się nim, zabrakło właściwej komunikacji i zbudowania autorytetu Pani osoby. W takim wypadku mogą pojawić się ze strony zwierzęcia zachowania kontrolujące. Nie wiem, czy pies był szkolony, czy korzystaliście Państwo z pomocy szkoleniowca, jeśli nie warto tę drogę rozważyć od razu w sposób bezpośredni weryfikując przyczynę problemu.


ps. nadmienię, że wspominana przez Panią "sprzeczka pomiędzy psami" - właściwy rozwój wydarzeń powinien wyglądać tak, że jeśli już doszło do takiego zdarzenia rolą opiekuna jest interwnecja, która nie pozwoli jednemu czy drugiemu psu wejść w rolę "zwycięzcy", lub "pokonanego". Pozdrawiam. K. G

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl