Wymioty z krwią

Witam, chciałbym poprosić o pokuszenie się postawienia przyczyn śmierci psa. Mianowicie opiszę historię psiaka który w przeciągu 10 dni z pozornie zdrowo wyglądającego psa zmienił się w psa który odszedł ode mnie na zawsze. Pies golden lat 10. Na początku miesiąc wybrałem się z psem do weterynarza w celu zbadania go i postawienia diagnozy. Objawy które wzbudziły mój niepokój: 1. Osowiały, ciężko oddychał 2. Ospały 3. Brak apetytu 4. Powiększony brzuch i twardy. Lekarz zrobił badania "biochemia". Wyniki: alfa-amylaza 726, 00 u/l alt 134, 00 u/l ast 97, 00 u/l ap 767, 00 u/l glukoza 414, 00 mmol/l kreatynina 0, 97 umol/l mocznik 19, 99 mmol/l diagnoza: cukrzyca oraz zapalenie wątroby. Zalecenia biohepanex oraz canine diabetic. W trakcie wizyty dostał zastrzyki (betanox, cotosal, luxikstan?-tego ostatniego nieczytelne) po tych zastrzykach psiak ożywił się mniej spał, widać było poprawę. Była tylko jedna rzecz która mnie nadal niepokoiła brak apetytu. Trwało to 2-3 dni. Po tym okresie wszystkie powyżej przedstawione objawy powróciły i dodatkowo zaczął zwracać zawartość posiłków które czasami zjadał i problemy z chodzeniem się pokazały (na tylnymi kończynami powłóczył, problemy z wstawaniem). Wróciłem do lekarza z psiakiem. Zrobiono badania krwi i glukozy oraz usg. Wyniki badań: wbc 33, 1 10^3/mm3 rbc 6, 22 10^6/mm3 hgb 13, 7 g/dl hct 40, 5 plt 468 10^3/mm3 mcv 65 mch 22. 1 pg mchc 33, 9 g/dl rdw 14, 7 mpv 9, 8 gpt 151 u/l got 91, 1 u/l glukoza 351 mg/dl z usg: nerki pogrubione ściany obu nerek, przerost gruczołu krokowego z pogrubiałą ścianką pęcherza moczowego, przerost wątroby. Zalecenia dieta oraz samylin i przez 5 dni zastrzyki z . (mogę określić kolor płynów: biały (jak mleko), czerwony i przeźroczysty). Po tej wizycie psiakowi poprawiło się tylko troszeczkę ale na krótko. Następnego dnia nastąpiło pogorszenie sprawności ruchowej u pieska, coraz mniej się ruszał, leżał i to przeważnie na jednym boku (prawy lub bezpośrednio na brzuchu). Drugiego dnia od wizyty u lekarza w nocy nastąpiły wymioty zabarwione czerwoną substancją. Myślę że były to jakby to określić takie czerwone żyłki - kolor brunatny. Z pyska czuć było dziwną woń tak jakby rozkładającej się krwi. Wyjazd do lekarza. Następne badania: amyl 713 u/l glukoza 552 mg/dl oraz odwirowano krew w wirówce. Krew podzieliła się na dwie frakcje: czerwona-to chyba krew oraz taka biała substancja. Stwierdzono że jest problem z trzustką. Dostałem dodatkowo tabletki na neutralizację kwasów żołądkowych, kroplówki z sodków? Oraz insulinę. Psiak mój już się nie podnosił leżał i dyszał. Jakiego koloru mocz był - nie wiem, stolec jedyny jaki widziałem to był konsystencji luźnej, kolor zielonkawo brunatny. Zanim kupiłem insulinę to pies już odszedł z tego padołu. . Niestety nie wiem co mogłem więcej zrobić. Do dnia dzisiejszego nie wiem na co umarł. Proszę o pokuszenie się w zdiagnozowaniu tego przypadku. Może pomoże innym opiekunom czworonogów.

Możliwe że problemem od pocztku było zapalenie trzuski  u psa jest wysoka leukocytoza podniesiona aktywnosc enzymów alt i ast wystepuje tez przy zapaleniu trzustki. Podbnie w ostrym zapaleniu trzuski możliwy i częsty jest wysoki poziom glukozy. Aktywnośc amylazy jest mało specyficzna niestety choć jej wzrost test w zapaleniu trzustki występuje. Wymioty równiez przemawiają za tym problelem. Badanie USG mogłoby tu wiel pomóc ale ten narząd jest bardzo trudny do obrazowania i właściwa ocena wymaga dużego doświadczenia. Reasumując mozliwą przyczyną śmierci było Zapalenie trzustki choć wymagałoby to potwierdzenia sekcją i to raczej nie teraz ale natychmiast po śmierci.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.