Jak karmić starego psa z niewydolnością serca?

Witam serdecznie, nasz pies to 16-letni mieszaniec, waży ok. 11 kg. Dwa lata temu przejechany przez samochód, cudem prawie doszedł do siebie. Nie mógł chodzić na tylnie łapy, teraz ma je w 50% sprawne, czasem je ciągnie, ogólnie chodzi. Ponad rok temu wykryto u niego niewydolność serca (pies był osowiały, okaząło się, że ma wodę w płucach). Codziennie otrzymuje tabletki: - cardisure 2, 5 mg - furosemid (1/4 tabletki co 3 dni) - fortekor 5 mg (pół tabletki) - witamina b12 (pół tabletki) chcemy przedłużyć życie pieska, w jego jak najlepszej formie. Pies czasem biega (mamy mały ogród), dużo chodzi po schodach (mamy 3 piętrowy dom), dużo śpi. Widzę go co 3 tygodnie (pies mieszka z rodzicami), za każdym razem odnoszę wrażenie, że pies wygląda coraz starzej. Żywieniem zajmują się rodzice, dlatego chciałabym przekazać im szczegółowe informacje, jak żywić psa, aby dostarczyć mu odpowiednie wartości odżywcze. Problem w tym, że rodzice najchętniej żywiliby psa suchą karmą typu pedigree, bo to najłatwiejsza forma. Twierdzią że pies nie powinien dużo jeść, bo wówczas (po zjedzeniu mięsa czy karmy z puszki) czasem wymiotuje, ma biegunkę i stanowi to problem. Od czasu do czasu pies otrzyma jedzenie z obiadu. Codziennie również frykas typu paluszek "mięsny". Rodzice nie chcą też, aby pies przytył, jednak pies wygląda dobrze. Musimy znaleźć kompromis. Czy nie lepszym rozwiązaniem jest mokra karma z puszki (np. Animonda)? Jej skład to ponoć 80% mięsa, z kolei o zawartości pedigree lepiej nie wspominać. Proszę o opinię oraz wytyczne, żywić starego psa z niewydolnością serca.

Pies z problemem kardiologicznym powinien być karmiony specjalną dietą niskosodową dla psów "sercowych". Pedigree do tej grupy nie należy.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.