Kot bardzo dużo pije i często oddaje mocz

Witam
mam pytanie odnośnie mojego kota. Mój niespełna roczny kocur pije bardzo dużo wody (5 litrowa butelka starcza mu na tydzień) i oddaje bardzo dużo moczu (opakowanie żwirku drewnianego - 7l - starcza mu na jakieś 5 dni, ale chyba nie korzysta z kuwety częściej niż inne koty). Karmię go głównie mokrą karmą 1, 5-2 saszetek dziennie, ale ma stale na misce dostępną suchą karmę, którą podjada od czasu do czasu. Nie jest to jakieś przejściowe zachowanie, kot zachowywał się tak od zawsze i zastanawiam się, czy nie jest to objaw jakiejś choroby. Czy powodem może być wczesny wiek kastracji? Brałam kota z hodowli, w chwili, gdy miał ok 12 tygodni i był już wykastrowany, co prawda był później badany przez weterynarza i dostałam zaświadczenie o jego dobrym stanie zdrowia, ale nie wiem, czy tak wcześnie przeprowadzony zabieg nie spowodował jakichś późniejszych komplikacji. Być może przyczyna jest zupełnie inna? Czy to możliwe, że kot po prostu bardzo lubi wodę i dlatego tyle jej pije?

Odpowiedź

Dobowe zapotrzebowanie na wodę u kotów waha się w granicach 50-100 ml/kg masy ciała. Czyli kot który waży 5kg może wypić nawet 500ml wody dziennie co w skali tygodnia daje wynik 3, 5L.


Faktycznie ta ilość którą Pani podaje jest większa, myślę że najlepszym badaniem do oceny czy mamy do czynienia już z problemem jest badanie moczu, a ściślej jego ciężaru właściwego (czyli gęstości).


Na podstawie tego badania można określić czy mamy do czynienia z np. moczówką prostą.


Poza tym warto wykonać badanie przesiewowe krwi.


Dopiero mając wyniki powyższych badań można powiedzieć czy jest problem czy nie

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl