Słaby pies po operacji wycięcia gruczolakoraka

Bardzo proszę o pomoc. Tydzień temu w poniedziałek moja 13-letnia suczka pudel miała wycinany guz sutka (wielkości pomarańczy) oraz przeprowadzony zabieg sterylizacji. Dzień i dwa dni po zabiegu miała apetyt, czuła się a miarę ok, chciała się bawić. Od trzech dni nie je nic, mało pije. Miała rozwolnienie, słabnie nam w oczach. Zrobiliśmy badanie krwi - w porównaniu do wyników sprzed zabiegu ma 2 razy wyższy mocznik oraz kreatyninę niż przewidują widełki normy, oraz o połowę mniej krwinek czerwonych. Dodać muszę, że zabieg był bardzo ryzykowny - psina choruje na serce (przyjmuje enarenal, vetmedin, prilactone oraz furosemid) - istniało zagrożenie, że nie wybudzi się z narkozy. Teraz, kiedy zabieg usunięcia guza przeszedł pomyślnie, ona słabnie nam w oczach :( lekarz praktycznie nic nam nie powiedział. Z czego to może wynikać? Co mamy robić? Jesteśmy załamani.

Biorąc pod uwagę wiek i stan pacjenta przed, zabieg faktycznie był ryzykowny. W tym momencie należy zadbać o uzyskanie odpowiedniego stężenia mocznika i kreatyniny. Piesek powienien przyjmować kroplówki przez klika lub nawet kilkanaście dni. Oczywiście konieczny jest stały monitoring krwi pacjenta. Ponatdo należy wspomagać układ krwiotwórczy preparatami zawierającymi żelazo, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Po zabiegu niezbędna jest antybiotykoterapia. Leki na serce powinna przyjmować stale i nie należy ich odstawiać. Warto również przemyśleć kwestię diety u psiaka. Przy takim wzroście wskaźników nerkowych dobrą dietą nie obciążającą nerek są karmy typu renal ( royal canine) lub k/d ( hills).


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.