Skrajnie różne wyniki steżęnia mocznika u kota

Witam! Czym mogą być spowodowane skrajnie różne wyniki badań krwi u kota (wiek: 4 lata, kocur, rosyjski niebieski, po kastracji). 2 tygodnie temu wykonano badanie morfologia + biochemia. Stwierdzono zbyt niski poziom mocznika 9. 305 mg/dl (25-77) tak więc podejrzenie nieprawidłowej pracy wątroby. W dniu dzisiejszym wykonano ponowną biochemię a stężenie mocznika to 15, 05 mmol/l (0-7) co sugeruje problem nerkowy. Wykluczamy błąd pomiaru ponieważ pozostałe parametry w obu badaniach wyszły podobnie. Nie rozumiem jak w tak krótkim czasie wyniki mogą aż tak ulec zmianie. Ok. Rok temu badania kwi kocura wykazały podwyższoną crea i alt. Po kuracji antybiotykowej, sterydowej i suplementacji wszystkie parametry wróciły do normy (badanie z czerwca br). Przed i w trakcie leczenia wykonywano usg. Lekarz nie stwierdził nieprawidłowości w budowie nerek czy wątroby. Żadnych niepokojących zmian. Ogólnie kot ma obniżony poziom białych krwinek (przy każdym badaniu co lekarze uznali za jego "normę"), czasem w wyniku pojawia się zbyt niski poziom płytek krwi. Kot nie zmienił zachowania ani sposobu żywienia (może minimalne pogorszenie się apetytu choć o tej porze roku było to u niego normalne zachowanie). Ogólnie nie wymiotuje - raz na kilka miesięcy (ciemny kolor, wymioty z sierścią). Jest regularnie odrobaczany i szczepiony. Nie wychodzi z domu, jest aktywny. Do każdego posiłku dolewana jest woda ponieważ kot sam mało pije. Mocz zakwaszany metioniną (aby wyeliminować stale utrzymujące się ph moczu na poziomie 7-8). Bardzo proszę o sugestię co do dalszego postępowania, prawdopodobne diagnozy i sposoby ich wykluczenia lub potwierdzenia.

Witam, Pierwsza wątpliwość- czy oba badania były wykonane tym samym aparatem (są inne jednostki wyniku)- tylko jeśli dwa badania były wykonane w tym samym laboratorium można je porównywać, niezależnie od innych wyników. Czy przy okazji tych badań krwi kot miał robione badanie moczu? Czasem stany zapalne w pęcherzu/cewce moczowej mogą generować zmiany w stężeniu mocznika zarówno na plus jak i na minus. Niepokojące są objawy morfologii- czy były wykonane badania na choroby wirusowe (FIV, FeLV)?   Bardzo trudno jest odpowiadać bez zbadania pacjenta na takie wieloczynnikowe problemy, a tym bardziej niewłaściwym byłoby sugerowanie diagnozy.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.