Podejrzenie chloniaka u 11mies psa

Witam, nasz pies miał dużą narośl na lewym barku. Podejrzewano krwiaka jednak po rozcięciu przez weterynarza stwierdzono ze to powiększony węzeł chłonny spowodowany ukąszeniem kleszcza, który został wycięty. Jednak to dalej rosło, zbierał się tam płyn z krwią. Lekarz podejrzewał, że to małe naczynka tak krwawią po wycięciu tego guza. Pies brał exacyl, aescin, wit c oraz auglavin. Dostawał antybiotyk w zastrzykach. Ze szwów sączył się płyn koloru pomarańczowo-czerwonego. Lekarz odsączał kilkaktotnie ten płyn lecz to nie dawało rezultatów bo narośl nadal się powiększała. Dziś zanim lekarz zdjął szwy rozciął narośl, wypuścił krew, znalazł drugiego małego guzka na karku i podejrzewa chłoniaka, przepisał auglavin 2x dziennie po pół tabletki i kazał przyjść za 10 dni. Poinformował nas, że trzeba zrobić badanie krwi i jeżeli okaże się, że to na pewno jest chłoniak, to pieska nie da się uratować. Czy można jakoś zapobiec uśpieniu? Pies jest młody i silny, waży 30kg, mieszaniec. Jest bardzo energiczny aktywny i temperamentny, chociaż w ostatnim czasie zauważyliśmy delikatny brak apatytu ( na niektóre rzeczy) oraz że jest czasami trochę osowiały. Pilnie proszę o poradę.

Warto byłoby te wycinki wysłać do badania histopatologicznego. Poza tym po usunięcie węzłów chłonnych często dochodzi do powstawania obrzęków na skutek zaburzonego krążenia krwi włośniczkowej i limfy, taki stan trwa kilka tygodni ale potem na skutek wytworzenia nowych naczyń goi się wszystko i powinno być OK. Jeśli stan ogólny psa jest zadowalający nie widzę powodów by go usypiać. Pozdrawiam Paweł Walendzik


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.