Czy mój kot i ja mógłbym się zarazić wścieklizną ?

Witam od ostatniego czasu bardzo niepokoję się możliwością zarażenia wścieklizną od mojego kota. Moja roczna kotka została ponad tydzień temu podrapana(lub pogryziona, w co wątpie sądząc po kształcie rany) w ucho przez niezidentyfikowanego kota lub inne zwierzę . Podczas opatrunku zwierzęcia i wycierania krwi na ręce pozostało mi trochę krwi(która mogła być zmieszana z śliną którą kot mógł zostawić na pazurach po wylizaniu łap ) . Nieszczęśliwie się zdarzyło , że wziąłem prawdopodobnie do ust trochę krwi przed umyciem rąk . Później także dotykałem jego ranę by sprawdzić czy się goi . Drapnął mnie też drugi mój kot którego nie podejrzewam

o wściekliznę, ale wiem że me koty liżą się wzajemnie i mógł wylizać ranne ucho mojej kotki. Mieszkam na północy woj małopolskiego w powiecie proszowickim. Ostatnio ok 4 mies temu stwierdzono

w podtarnowskim zakliczynie wściekliznę u kota -najbliżej od mojego miejsca zamieszkania . Przypadki zdarzały się też wcześniej pod krakowem i w powiecie bocheńskim. Czy możliwe że jakieś wściekłe zwierzę zostało niewykryte i pogryzło mojego kota. Czy wirus wścieklizny może się przenosić z gojącej się zagojonej rany na inne zwierzę , czy to niemożliwe ? Czy wirus może się przedostać do rany poprzez podrapanie i czy można w taki sposób zarazić się od kota wścieklizną ? Ile może trwać gojenie się takiej rany u kota:

kot miał lekką ranę drapaną, bądź gryzioną na zewnętrznej stronie ucha bardziej zasierścionej o dł ok 0, 5cm? (kot nie mógł wylizać swej rany)
rana kończy się na brzegu ucha i przecina całą grubość ucha, ale tylko
na długości 1, 5mm. Ową ranę drapałem 2 razy , raz dobę po podrapaniu , a drugi raz 2 doby
później. Czy mógłby wypaść wirus z owej rany. Czy siostra , jeżeli dotknęła
ranę kotki palcem i wzięła z powrotem do
ust w kilka minut po podrapaniu przeze mnie kociej rany, może dojść do zakażenia. Oraz mam takie dziwne pytanie :czy wirus wścieklizny może dostać się i przetrzymać na ziemi po której chodziło chore zwierzę gdyż 2 dni temu przewróciłem na kamienistą drogę i pociąłem sobie kolano. Kolejna sprawa to pogryzienie przez psa. Pogryziony jestem, ale tak słabo że trudno to uznać za ugryzienie gdyż lekko pies wbił zęby. Tata został poważnie ugryziony 30 lat temu i do tej chwili nie zachorował. Pies mnie ugryzł, lekko wbił zęby i drapnął mnie pazurem przez to jest duża i niegłęboka i
wygląda na niegroźną. Mam takie pytanie :czy za szczepionkę trzeba płacić czy państwo pokrywa koszty leczenia ? Mam w planach zakup szczepionki rabipur lub verorab. Czy jest ona na receptę czy można ją zamówić
za pieniądze. Pytania
1. Czy były takie przypadki zarażenia przez kontakt ręki z świeżą lub gojącą się raną którą
później się wzięło do ust ?

2. Czy były takie przypadki w których ktoś zaraził się , raniąc skórę nogi czy innej części ciała o powierzchnie zakażonej śliną ziemii po której teoretycznie chodziło chore na wściekliznę zwierzę (w czasie ślinotoku).

3. Jaka jest szansa pojawienia się wścieklizna na moim terenie jeśli tegoroczne ogniska wścieklizny są oddalone o 30-40 km od mego domu , a w dodatku są ogrodzone są szeroką rzeką ?
4. Podobno wirus wścieklizny może się przedostać do organizmu nie tylko przez ranę ale też
przez spojówkę i błony śluzowe jamy ustnej i nosa , ale czy przez zdrowe, czy przez uszkodzone? Bo czytałem że przez uszkodzone błony . Ciała się przedostaje. Ile czasu wylęga się wirus, jeżeli
dostanie się do błon śluzowych ust. Nosa czy spojówki ?
5. Ile czasu zajmuje wirusowi dostanie się do nerwów obwodowych po wniknięciu do rany ? Czy wirus który nie wniknie do rany obumiera ? Jak tak to po ilu minutach ?
6. Czy jest jakaś szansa czy jakiś wściekły lis, pies czy kot przepłyną rzekę, czy przejdą ruchliwym mostem na drugą stronę rzeki.
7. W ile dni wylęga się wścieklizna jeśli rana została zrobiona w okolicy pyszczka u kota
około kilka cm od mózgu .
8. Czy jeżeli jakiś jeden kot poliże ranę drugiemu kotu to może w ten sposób roznosić wirusa, mieć go w pyszczku i zarazić się ?
9. Jaka jest szansa na zarażenie jeśli zadrapaniu uległa wierzchnia warstwa naskórka , nie było przebicia do krwi.

Odpowiedź

Witam. wścieklizna przenosi się przez ślinę chotego zwierzęcia- wirus w ślinie pojawia się na kilka dni przed śmiercią a kilka tygodni- na ogół 4-6 a nawet do kilku miesięcy po zarażeniu. Dlatego po pogryzieniu człowieka należy obserwować zwierzę a w przypadku jego śmierci zgłosić ten fakt do lekarza.


Zawsze istnieje możliwość zarażenia od innych zwierząt dlatego koty też należy szczepić przeciwko wściekliźnie!

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl