Stary kot nie chce jeść

Dzień dobry, mam 13-letniego kocura, wykastrowanego, wychodzącego o imieniu maciej. Ostatnio zauważyłam, że kocur mniej je i trochę schudł. Karmy dla seniorów nawet nie tknie, za to karme dla juniorów (mam jeszcze 8 miesięcznego kocurka) jadł by najchętniej, jednak rozdzielam miski kotów, by ten starszy nie mógł podjadac młodszemu i odwrotnie. Czy mogę maciejowi sama przygotowywać karme? Jednak jak to zrobić, by jedzenie było odżywcze i pełnowartościowe dla mojego staruszka? Pozdrawiam.

Trzynastoletni kot jest osobnikiem, którego mogą dotykać pewne przypadłości, których ryzyko wystąpienia rośnie wraz z wiekiem zwierzęcia. W mojej opinii konieczne jest odwiedzenie z kotem lekarza weterynarii, który przeprowadzi badanie w szczególny sposób ukierunkowane na kota seniora - w szczególności stan jamy ustnej oraz wykluczenie/potwierdzenie niewydolności nerek. Być może będzie Pani mogła przygotowywać karmę w domu, ale najpierw musi mieć Pani pewność co do zdrowia swojego pupila, albowiem nieprawidłową dietą możemy znacznie pogorszyć jego stan i tym samym zmniejszyć szansę na długie życie.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.