Podejrzenie świerzbu

Witam. Ostatnio zauważyłem u mojego młodego pinczerka (2 - 4 lata) coś dziwnego, a mianowicie niedaleko lewej łapki zauważyłem brak sierści oraz dziwne zaczerwienienie jak by gdzieś o coś się zahaczył. Dodam, że mamy w domu jeszcze kota, który czasami zaczepia pinczerka, ale nie na zasadzie ataku tylko z powodu zabawy. Kot(najmłodszy z domowników) w młodości był dość nieznośny, zaczepny, a pinczerek nie jest duszą towarzystwa i przeważnie odpowiadał warczeniem. W domu mamy jeszcze suczkę kundelka, która większość czasu spędza na dworze z powodu liniejącej sierści. Co prawda śpi w domu na swoim legowisku, ale ogólnie ma zakaz wstępu do domu. Jedynie ja ją w puszczam kiedy nikogo nie ma, ponieważ kompletnie mi ona w niczym nie przeszkadza. Jakiś czas temu suczka uciekła z podwórka, lubi sobie pospacerować po ulicy nikogo nie zaczepiając, po czym sama wraca i nabawiła się czegoś dziwnego na brzuchu. Swędziało ją to okropnie, więc ciągle się drapała i lizała. Powstała ropa. Niestety wtedy z siostrą wyjechaliśmy na wakacje i w ogóle ja o niczym nie wiedziałem. Psami opiekowali się rodzice. Dowiedziałem się o tym dopiero po powrocie. Zdenerwowany od razu kazałem pojechać z nią do weterynarza. Weterynarz zrobił badania i stwierdził, że może to być świerzb lub jakieś bakterie skórne. Kroplówka, bo suczka była totalnie wyczerpana, zastrzyki, tabletki(bierze je jeszcze przez parę tygodni) i jak na razie wszystko jej się goi. Weterynarz stwierdził, że ładnie wszystko się goi i że raczej nie jest to świerzb, ale również powiedział, że nie wie co to może być. No i wracając do pinczerka: https://zapodaj. Net/c587bd0268205. Jpg. Html wrzucam zdjęcie jak to wygląda. Oczywiście planuje jak najszybciej pojechać z nim do weterynarza, już dzisiaj siostrze o tym napisałem, żeby go przebadać. Jak myślicie: czy to świerzb? Czy suczka była bardziej odporniejsza na jego ataki i jedynie ostre swędzenie było objawem jego ataku, a pinczerek jest troszkę słabszy i atak świerzbu spowodował takie o to skutki? Dodam, że pinczer raczej się mocno nie drapie, ani nie liże tego miejsca. Czekam na szybką odpowiedź. Pozdrawiam kacper ps: przepraszam, że zdjęcie jest w linku, ale kompletnie nie mam czasu aby się zalogować. Dopiero co wróciłem z nocnej zmiany i czeka mnie dzisiaj jeszcze jedna i kładę się spać. Mam nadzieję, że nie będzie to stanowić żadnego problemu.

Świerzb można potwierdzić badaniem zeskrobiny, niestety nie w każdym przypadku jest to możliwe, pozostaje wówczas rozpoznanie na podstawie efektu leczenia, decyzje i tak musi podjąć lekarz weterynarii.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.