Powiększone węzły chłonne i katar

Witam, bardzo proszę o poradę- suczka rasy owczarek niemiecki, wiek, 9 lat, nie może wyjść z przeziębiena.
19. 07 stwierdzono nieżyt górnych dróg oddechowych, podano metacam, vetomune
11. 08 cd. Leczenia dexafort-(katar utrudniający oddychanie przez nos, odruch wymiotny)
była chwilowa poprawa, potem objawy powróciły.
27. 08 dexaven, shotapen, i rutinoscorbin 2 razy dziennie.
29. 08 dexafort, shotapen
31. 08 shotapen
również poprawa na kilka dni, potem objawy powróciły. Od 27. 08 powiększone węzły chłonne podżuchwowe (wielkość małej śliwki). Śluzowy wyciek z nosa wskazujący na alergię, temperatura normalna.
14. 09 piesek został zaszczepiony na alergię pomimo nieustępujących objawów.
17. 09 pogorszenie stanu zdrowia, osowiałość, osłabienie, temp. 39, 5, katar, trudności z oddychaniem przez nos. Podano betamox, melovem, lidinium, catosal, fortiflora (zmiana weterynarza)
bardzo znaczne powiększenie węzłów chłonnych po podanu leków, 1 wielkości damskiej zaciśniętej pięści. Do kolejnej wizyty węzły chłonne zmniejszyły się. Dalej szyja była opuchnięta, ale nie aż tak strasznie.
19. 09 i 21. 09 betamox, catosal, fortiflora
poprawa, zmniejszenie się węzłów chłonnych (wielkość małej śliwki), nadal są wyczuwalne. Od 17. 09 podawane były krople do nosa i oczu z interferonem? 3 razy dziennie. Od 23. 09 przestałam podawać z powodu wyraznej niechęci i niewielkiego odbarwienia skóry na nosie. Nadal katar utrudniający oddychanie przez nos, w szczególności w nocy.
23. 09 betamox, catosal, fortiflora
26. 09 catosal, lidinum, fortiflora
3. 10 idziemy do kontroli
węzły chłonne na dzień dzisiejszy są nadal wyczuwalne, katar nie ustępuje, oddychanie w dużej mierze przez pysk, chrapanie. Zęby również były sprawdzane, brak opuchnięć jedynie kamień nazębny. Co dalej robić? Wydaje mi się że stoimy w miejscu. Czy można podejrzewać chłoniaka? Bardzo proszę o odpowiedz.

Odpowiedź

Dzień dobry
Warto by było wdrożyć diagnostykę, która pomoże ustalić przyczynę przewlekłego kataru u Państwa psa. Można wykonać wymaz z jamy nosowej. Pozwoli to na ustalenie jakie drobnoustroje ją zasiedlają. Przy okazji wykonuje się tzw. antybiogram, który pozwala dobrać najskuteczniej działający antybiotyk.
Kolejnym badaniem, które pozwala na obejrzenie jam nosowych przy pomocy endoskopu jest rinoskopia, być może w nosie Państwa psa tkwi jakieś ciało obce.
W celu wykluczenia chłoniaka wykonuje się biopsję cienkoigłową węzłów chłonnych.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl