Encorton ( uporczywe drapanie, skutek uboczny)

Witam, mój pies ma ogromny problem z drapaniem lecz tylko i wyłącznie w okresie grzewczym. Strasznie drapie się po całym ciele i wygryza łapy, brzuch. Od szczeniaka zjada tylko i wyłącznie karmy bezbożowe (acana, orijen, wolfblut). Zmiana na jakikolwiek inny smak ( jagnięcina, koza, łosoś, jeleń) i oczywiście zero przysmaków nie dawały rezultatów. Pod koniec lutego zeszłego roku lupiłam royal canim dermakomfort maxi adult i pies powoli przestał się drapać jednak mogło być to spowodowane końcówką sezonu grzewczego. Od października problem znów wrócił i zmiana na royala nic nie dała. Weterynarz przepisał encorton 20 mg w dawce 1. 5 tabletki dwa razy dziennie (31kg pies)twierdząc że jest to alergia na kurz i roztocza. Objawy momentalnie ustąpiły. Niestety w tym samym dniu co podanie pierwszej dawki pies uciekł i wykąpał się w morzu. Po 3 dniach zarowno od kąpieli jak i podawania leków pies zaczął strasznie skomleć przy oddawaniu moczu. Próbował nie podnosić łapki i siusiać na kucaka lub idąc. Tak bardzo go bolało, że nagle siadał wystraszony bardzo ziajał i wstawał po ok minucie do trzech. Bardzo piszczał. Zrobiliśmy badanie moczu i wyszedł lekki stan zapalny pęcherza. Dostał dodatkowo antybiotyk clavubactin 500/125mg w dawce 3/4tabl dwa razy dziennie. Po 3 dniach pies juz nie piszczy lecz zdarza mu się udiąść, widać, że jest nieswój. Moje pytanie czy to jest przeziębienie czy skutek uboczny encortonu? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź i z góry serdecznie dziękuje.

Prawdopodobnie jest to kwestia "przeziębienia". Niemniej jednak skonsultowałabym z lekarzem prowadzącym zastosowaną dawkę encortonu. Być może należało by ją zmniejszyć. Do kontroli alergii przy długotrwałym stosowaniu zwykle wystarczają dużo mniejsze dawki. Można również zastowować u psa apoquel co w zupełności wyeliminuje problem ewentualnych  skutków ubocznych.  


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.