Zjadanie ziemi przez psa

Witam, od 7 miesięcy mam adoptowanego ze schroniska 12-letniego psa. Waga: 30 kg. Od kiedy zrobiło się ciepło i pies sam zaczął wychodzić na podwórko zauważyłam, że zjada ziemię. Wcześniej zauważyłam, że pies zjada trawę w dużych ilościach. Dnia 04/04/2017 miał pobieraną krew. Wyniki biochemii: wapń 9, 18 mg/dl (min 9, 20 max 12, 00) fosfor 3, 34 mg/dl (min 2, 20 max 5, 00) ca/p 2, 75 od 9/04/2017 pies otrzymuje pet calcium. 2 tabletki dziennie. Skład: glukonian wapnia 40%, węglan wapniowo - magnezowy 28%, węglan wapnia 14%, sacharoza, glikol propylenowy. Składniki analityczne w 1kg: wapń 150 g, magnez 35g, fosfor 0g, sód 0g. Dodatki w 1 kg: pantotenian wapnia 4000mg, witamina c 1000mg, przeciwutleniacze. Dawkowanie: 2, 2 g - 4, 4 g (1-2 tabletki) na 10 - 20 kg ciężaru ciała dziennie. Od kiedy otrzymuje pet calcium, nie ma poprawy, cały czas zjadana jest ziemia. Pies ma apetyt, nie ma problemu ze zjadaniem posiłków. Pies jest na suchej karmie brit jagnięcina z ryżem, jest karmiony 2 razy dziennie. Rano do karmy dostaje łyżeczkę oleju i 2 tabl. Pet calcium oraz trochę gotowanego mięsa - golonki z indyka. W drugim posiłku, do suchej karmy dostaje też trochę mięsa golonki z indyka oraz aniflexi na stawy. Pies ma niedoczynność tarczycy. Otrzymuje 2 razy dziennie po 200 mg forthyronu. Ostatnie wyniki tarczycy: 2, 52 ug/dl. Pies ma bardzo zniszczone zęby, z przodu wykrzywione i jakby pościerane. Łamią i rozwarstwiają mu się paznokcie. Większość dna przesypia. Jednak na spacer wychodzi chętnie (na spacerach głównie chodzi w swoim tempie, nie jest bardzo aktywny). Niepokoiło mnie dyszenie psa. W lekarza kardiologa w badaniu echokardiograficznym uwidoczniono pogrubienie zastawki dwudzielnej oraz niedomykalność tej zastawki (fala zwrotna wąska, długa). Wielkość jak serca prawidłowa, kurczliwość mięśnia sercowego prawidłowa. Przepływ przez pozostałe zastawki prawidłowy. Proszę o poradę jakie dalej podejmować kroki, na jakich badaniach się skupić. Czy zjadanie ziemi rzeczywiście łączyć z niedoborem wapnia ? Czy samą suplementacją pet calcium można podnieść poziom wapnia w organizmie ?

1. To jest już jest  starszy pies a nie młody, u którego niedobór Ca jak i nieprawidłowy Ca/P sa istotne. W tym przypadku zjadanie ziemi nie ma nic wspólnego z niedoborem Ca, tym bardziej, że przecież wyniki badania krwi są prawidłowe (0, 02 to nie jest niedobór! ). 2. Nie chodzi tylko o podawanie ale także przyswajanie.   Być może u psa geofagia jest nawykiem, a może sprawia mu to jakąś przyjemność, a może jest związana z niekomfortowtym stanem jamy ustnej. Na ten temat powinien wypowiedzieć sie lekarz, który leczy psa. Bfp


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.