Prawidłowe żywienie i antybiotykoterapia podczas Anaplazmozy

Witam, dzień dobry. Mój labrador ma 4 lata i 10 miesięcy . Zdiagnozowano u niego anaplazmozę (stosowne badanie krwi) i jest w trakcie leczenia doksycykliną w ilości 8 tabletek w podziale na 4 rano i 4 wieczorem. Terapię zaczęłam 5 grudnia br. Wieczorem. Antybiotyk uzupełniam probiotykiem floractinem. Do 15. 12. Br wszystko szło wg planu, piesek miał apetyt i zjadał naszykowane pożywienie (przygotowuję je sama: ryż, mięso mieszane w tym dziczyznę, jabłko, marchew), bardzo też lubi naturalny jogurt. Ale 15. 12. Br nastąpił zwrot w terapii i pies stracił apetyt, a ja straciłam szansę na prawidłowe podawanie antybiotyku. Cała kuracja została zapisana przez lekarza na 3 tygodnie ( do 26. 12. Br. ). Od dwóch dni pojawiły się wymioty po 1 do 3 godzin po posiłku , więc nie mam gwarancji, że antybiotyk zadziała. Próby przekupstwa kiełbasą z ręki narazie się powiodły, ale pies odchodzi od miski . Od czasu do czasu pije wodę (tej ma pod dostatkiem ). I jeszcze jedno: po krótkiej telefonicznej konsultacji z lekarzem prowadzącym dowiedziałam się, że mogłam przedawkować probiotyk, bo podawałam go raz na dobę w ilości 2 kapsułek. Oddawany kał był raczej miękki, ale w zielonkawo-bladożółtym kolorze, na zmianę z brązową barwą. Teraz pytanie: jak pogodzić antybiotykoterapię z osłoną i prawidłowym żywieniem podczas tej kuracji? Pozdrawiam serdecznie beata

Wg wytycznych z 2015 roku (Guideline for veterinary practitioners on canine ehrlichiosis and anaplasmosis in Europe) w leczeniu anaplazmozy stosujemy doksycyklinę w dawce 10 mg/kg mc raz dziennie lub 5 mg/kg mc dwa razy dziennie. Jeżeli podaje Pani preparat Unidox a Pani pies waży 40 kg to dawka została 2-krotnie przekroczona co spowodowało wystąpienie wymiotów u psa. Dawka powinna być zmniejszona do zalecanej. Ale nie wiem czy to się uda. Być może trzeba będzie odstawić lek lub zmienić. Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym psa. Bfp PS. Probiotyku nie da się przedawkować.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.