Luźna końcówka stolca

Dzień dobry, mam dwa koty i każdy z nich ma problem z luźną końcówką stolca. Na początku miałam tylko jedną kotkę syberyjską, wziętą z hodowli, od początku miała problemy z luźną kupą lub biegunką i w dodatku alergią. Była badana przez lekarza, miała testy krwi o profilu jelitowym, lekarz nie wykrył żadnych nieprawidłowości w wynikach (wątroba i trzustka w porządku), zalecił karmienie mięsem gotowanym. Kotka nie chciała jeść gotowanego, więc zainteresowałam się dietą BARF i na surowej diecie jej kupy są twardsze (na puszkach były zupełnie luźne lub biegunka), ale końcówka stolca jest czasami bardziej luźna, nawet jeśli kotka je cały czas to samo. Po prostu przez kilka dni ma kupę twardą, czasem pokrytą śluzem (to też mnie niepokoi), a potem twardą z lekko luźną końcówką. Podstawowe badania kału też nic nie wykazały. Lekarz uznał, ze to kwestia diety. Ale potem wzięłam drugiego kota, z innej hodowli. gdy do mnie przyszedł, załatwiał się jak w zegarku, kupa zawsze rano, idealna, uformowana. Po jakimś mięsiącu lub półtora jego kupa również zrobiła się luźniejsza na końcu, z odrobiną śluzu. Oba koty odrobaczone aniprazolem, kocurek je tylko chrupki, ciągle te same, koty dostawały probiotyki na uregulowanie flory. I sądzę, że u kotki to nie kwestia diety, tylko jakichś pasożytów, którymi musiała zarazić kocurka, bo korzystają z jednej kuwety. Co mogłaby mieć? Jakie jeszcze badanie zrobić, żeby wykryć, co im jest? Z góry dziękuję.

Witam. Proponuję zrobić specyficzny test pod kątem giardiozy, jeśli tam wynik wyjdzie ujemny to rozważyć  badanie specyficznej lipazy i amylazy o kotów oraz badan alergicznych. Pozdrawiam


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.