luźny stolec

Dzień dobry, mam dwa koty neva masquerade, z czego kotka od samego początku ma problemy z wypróżnianiem, od małego jadła puszki. Ma potwierdzoną alergię na kurczaka, wołowinę i łososia, wszelkie karmy z ich dodatkiem, nawet najmniejszym, są wyłączone z jej diety (pilnuję składu karm). Obecnie je puszki wysokomięsne i ciągle ma problem z luźnym stolcem (lekko uformowanym, ale luźnym, czasem bardziej uformowanym, ale z luźną końcówką, w kolorze jasnego brązu). Dostawała różne probiotyki, glinkę kaolinową, pastę diarsanyl, miała badania krwi, poziom amylazy i lipazy w porządku, miała badania na giardię i zwykłe badanie, również nic nie wykazały. Z drugim kotem nie ma problemu, więc nie jest to raczej żaden pasożyt, bo chyba by się zaraził (korzystają z jednej kuwety). Poprawa była tylko wtedy, gdy przez jakiś czas karmiłam BARF-em (chociaż zdarzała sie luźna końcówka, a sama kupa często bywała pokryta śluzem). Później niestety musiałam zrezygnować z tego sposobu żywienia i powoli wprowadziłam znowu puszki - dwa smaki, jagnięcinę i dziczyznę. Karma typu premium, bez zbóż i innych dodatków. Więc nie sądzę, by to była alergia. Pomimo podawania probiotyku nie ma poprawy. Co jej może być? Jakie jeszcze badania mogę przeprowadzić? Poza luźnym stolcem nie ma absolutnie żadnych objawów. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam Sugerowałabym wykonanie testu specyficznej amylazy i lipazy u kotów ( nie tej ogólnej co Pani robiła ), dodatkowo pytanie o nie tolerancje pokarmową czy też alergie bo oprócz uczuleń na białko czy kot nie ma np marchew, skrobie czy ryż lub inne substancje a nawet skład wody ( dokładne testy alergiczne, próba zmiany wody na wodę mineralną), dodatkowo metoda dość inwazyjna bo z przecięciem powłok brzusznych czyli laparotomia diagnostyczna w celu sprawdzenia jak wygląda "od środka", endoskopia u kotów ze względów technicznych nie możliwa, ocena pasażu treści pokarmowej poprzez zdjęcia rtg ze środkiem kontrastowym. ( jeszcze kwestia pasożytów, faktycznie mało prawdopodobne ze względu że ma Pani 2 kota, jednak można powtórzyć badanie kału metodą flotacji i dekantacji z 3 dni oraz zrobienie ponownie testu na giargie) Pozdrawiam


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.