Nietypowe zachowanie kota po amputacji ogona

Witam. Mój kot około miesiąca temu uległ wypadkowi i musiał zostać poddany amputacji części ogona. Wszystko było w porządku, rana według lekarza goiła się bardzo ładnie, wczoraj zostały mu zdjęte szwy i opatrunek. Niestety kot zaczął się dziwnie zachowywać od tego momentu. Wydaję mi się,że się boi, warczy i chowa się w ciasne miejsca. Wydaje też przeraźliwe głośne miałknięcia po których kuli się i ucieka. Dodam,że nie zmieniliśmy mu pomieszczenia ani żadnej z jego rzeczy typu posłanie czy kuweta. Jaka może być tego przyczyna? Czego kot się boi i czy jest szansa,że przyzwyczai się do nowej sytuacji? Gdy miał opatrunek na kikucie zachowywał się zupełnie normalnie. Kołnierz ochronny ma do dziś.

Witam. Ciężko będzie odpowiedzieć na to pytanie, nie wiem kiedy był zabieg, ile trwa już leczenie, w jakim miejscu był przecięty ogon, czy usunięto torebkę stawową. Zachowanie kota może być spowodowane reakcją bólową, reakcją stresową na zaistniałą sytuację, kwestia tak zwanej pamięci komórkowej tzn kotu wydaje się ze ma cały ogon, uszkodzenie nerwów, nieprawidłowe wykonanie zabiegu. Sugeruje podawanie kotu jeszcze przez jakiś czas leków przeciw bólowych. I zapewnienie mu spokoju aby mógł się przyzwyczaić do nowej sytuacji.   Pozdrawiam 


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.