Intensywny zapach amoniaku w moczu kota

Zuza jest młodą około roku) wysterylizowana kotka z adopcji. Dzisiaj mój tato przywiózł ja do mnie na weekend z powodu wyjazdu. Czyszcząc kuwete napotkałam na intensywny zapach amoniaku. Jest on na tyle silny, że aż zaparlo mi dech. Niestety moj ojciec mimo moich uwag na temat karmy daje do jedzenia kici wiskas :/ a oprócz tego sucha karmę. Kot oczywiscie ma nieograniczona ilosc wody. Ale ten zapach mnie bardzo martwi. Czy nalezy z kotem udac sie do weterynarza?

Witam.   Taki zapach amoniaku w 90% spowodowany jest infekcją dróg moczowych np zapalenie pęcherza moczowego lub też schorzeniem nerek. Przy zmianie pH moczy na zasadowy często dochodzi do wytrącani się fosforanu magnezowo amonowego i stąd mamy taki nieprzyjemny zapach. Sugeruję udanie  się z kotem na czczo do lekarza weterynarii w celu bad krwii ( moroflogia oraz mocznik i kreatynina ) oraz USG układu moczowego. Warto było by też mieć próbkę moczu do zbadania.   Pozdrawiam 


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.