PODEJRZENIE FIP U KOTKI

Dzien dobry. W zwiazku iż u naszego weterynarza stwerdzono podejrzenie u mojego kota FIP. Jest to kot domowy ma ok 2 lata. We wrzesniu wzielismy ze schroniska drugiego kota ktorego w listopadzie 2018 musielismy uspic w zwiazku z FIP. Funia nasza kotka zawsze byla zdrowym kotem jednak od szczepienia rocznego w styczniu jest stan sie nagle pogorszyl. USG mrfologia biochemia. Weterynarz stwierdzil zapalenie watroby i trzustki. Wlaczono leki ktore bierzemy juz ponad miesiac w tymsterydy. Poprawa byla chwilowa. Jednak stan zdrowia  pogorszyl się nagle. Dzis 18.02.2019 zrobiono USG lekarz stwerdzil płyn w powłokach brzusznych. Pobrano plyn do badania jednak bylo go zbyt malo aby wyslac do badania. Zrobiono test opadania kropel tego zoltego plynu w menzurce.Nie wiem jak on sie nazywa ale jak bedzie opadac jak meduza na dno to to jest potwierdzenie ze to jest FIP.
Ostatnie wyniki krwi:
WBC 29,6, LYM%11,9, MID%5,4,GRAN%82,7 LYM 3,5, MID1,5 GRAN 24,RBC 7,47 HGB 10,6 HCT 32,3 MCV 43,MCH 14,1 RDW_CV 17,4 RDW_SD28,6 PLT 174 MPV11,8 PDW 30
Prosze o informacje czy mamy o nią walczyc bo nie wiemy co robic.  temperatury kot nie ma, ziarniakow nie stwierdzono,oczy nos czyste. Wazyla w styczniu 3 kg teraz wazy 2500 ale bylokres ze wazyla 2200.
Jak jej mozemy pomoc moze to nie FIP moze to cos innego.Nie chcemy jej usypiac chcemy o nia walczyc.
Prosze o konsulatcje
Pozdrawiam
Turowska Katarzyna

Odpowiedź

Witam


W takim przypadku sugeruje wykonania szybkiego testu diagnostycznego FIP, z krwii zwierzęcia. ( proszę jednak mieć na uwadze  że  wynik dodatni, szczególnie nieoczekiwany, powinien być potwierdzony w ponownie przeprowadzonym teście np Western Blood. )


Hipergammaglobulinemia jest częstym objawem u kotów z FIP. Stosunek albumin/globulin poniżej 0,5 jest wysoce specyficzny (92%) i wysoce przewidujący. Badanie morfologiczne krwi jest niespecyficzne i zmienne w zależności od stopnia nasilenia i rozwoju choroby oraz występowania problemów wikłających. U wielu kotów występuje leukocytoza neutrofilowa i łagodna normocytarna, normobarwliwa anemia.


Co do rokowania określiłabym jako niepomyślne.


Niestety nie znam wyników narządowych oraz ogólnego stanu pacjenta.


 


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl