pies ma biegunkę z krwią a leczenie weterynaryjne nie pomaga

Piesek (10 lat, kundelek) zaczął mieć zaczerwieniony odbyt, trwało to kilka dni. Po kilku dniach objawy nie ustępowały, udałam się z nim do weterynarza. Weterynarz stwierdził że to czyraczyca (pies miał z boku odbytu jakby pęknięty wrzód? Taka brzydka ranę). Przez trzy dni jeździliśmy do weterynarza, psiak dostawał zastrzyki. Następnego dnia po zakończonym leczeniu pies dostał biegunki z krwią. Wyglądało to tak że pierwsza kupka była bez krwi, natomiast już każda kolejna z dużą ilością krwi, bardzo rzadka.
Po jednym dniu z takimi objawami udałam się z nim ponownie do weterynarza, który stwierdził że ta biegunka nie ma nic wspólnego z poprzednimi objawami i leczeniem, a jest jedynie wynikiem zatrucia pokarmowego. Lekarz podał 4 zastrzyki, zalecił głodówkę do następnego dnia i wizytę kolejnego dnia. Psiak nic nie jadł, i biegunka ustala (po wizycie u lekarza, jeszcze tylko raz zrobił luźna kupkę podbarwiona krwią i później już nic się nie dzialo.) Następne dnia udaliśmy się do lekarza by kontynuować leczenie, pies dostał zastrzyki i weterynarz pozwolił podać mu jedzenie (ugotowany ryż z marchewką i nieduża ilością mięsa z puszki royal canin). Zrobiłam tak jak zalecił lekarz- ugotowałam psu jedzenie i podałam mu najpierw 2 łyżki stołowe a po około 5 godzinach kolejne 2 łyżki stołowe. Piesek zjadł ze smakiem. Po wyjściu na spacer okazało się że nadal ma biegunke z dużą ilością krwi.
Dodam że poza biegunka pies zachowuje się całkiem normalnie, nie widać u niego żadnych objawów chorbowych, nie widać by bolał go brzuch. Pies natomiast nie chce pić, to znaczy trochę piję ale są to bardzo małe ilości.
Proszę mi powiedzieć czy jest możliwość że to relacja psa na podane zastrzyki? Jak długo Może to trwać? Co powinnam jeszcze zrobić? Jakie badania powinnam mu wykonać?

Odpowiedź

Witam


Odpowiadając na Pani pytania. 


Istnieje niewielka szansa, że ta biegunka to efekt leków ( nie wiem dokładnie jakie substancje lecznicze były podawana) ale jest to bardzo bardzo mało prawdopodobne.


Sugeruje wykonać badanie krwii w tym morfologię i biochemię  ( ALT, AST, ALP, glukoza, mocznik, kreatynina ) oraz układ krzepnięcia, warto było by zrobić badanie USG ( szczególnie jamy brzusznej i miednicznej ) oraz RTG przeglądowe. 


Takie objawy moga być spowodowane nie doleczoną czyraczycą, infekcją bakteryjna/wirusową na terenie przewodu pokarmowego lub nawet zmianami nowotworowymi albo problemami z układem krzepnięcia bądź też zatruciem.


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl