11 letni York chodzi w kólko i uderza we wszystko.

Wita serdecznie. Mam problem z 11 letnim yorkiem moich rodziców, pies od zawsze wychowywany u nich, nie było z nim żadnego problemu. Zawsze miły i spokojny dla wnuczek (6 i 2 lata). Od pewnego czasu pies ma duże problemy, załatwia się w domu (kiedyś tego nie robił) mimo długich spacerów, kręci się w kółko uderzając przy tym we wszystko co spotka na swojej drodze, w domu zrobił się bardzo agresywny w stosunku do mieszkańców - nie wolno koło niego chodzic (szczególnie dzieci), była już sytuacja ze rzucił się na młodsza z wnuczek ale na szczęście udało się go przestraszyć głośnym krzykiem. Pies po badaniach u weterynarza ma stwierdzone powiększone serce oraz wątrobę (bierze na to leki od miesiaca), dodatkowo problem z prostata - niestety przez problem z sercem i wiekiem nie ma możliwości na wykastrowanie. Na zewnątrz objawy agresji się nie pojawiają. Weterynarz przepisal nam także sterydy które na jakiś czas zlagodzily objawy chodzenia w kółko ale nie ograniczyky agresji w domu. Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? Nie możemy go faszerowac sterydami a nie chcemy żeby pies się męczył ani nie daj boże coś się stało z dziećmi. W momencie gdy pies śpi wydaje nam się że odczuwa silny ból, unosi kończyny oraz głowę tak jakby miał jakieś skurcze i odczuwał silny ból pojawiający się i zanikający. Pies od kilku dni nie da się nawet wykąpać wykazując agresję w momencie gdy chcemy go zabrać do wanny, kiedyś był tak myty zawsze i nawet sprawiało mu to radość.

Odpowiedź

Witam.


Wyżej wymienione objawy z opisu mogą być spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej, stanem zapalnym, zaburzeniami w OUN, chorobą nowotworową chorobą bakteryjną / wirusową / pierwotniaczą . Bez dokładniejszej diagnostyki w tym badaniu krwi morfologii, biochemii, hormonami  USG, RTG a nawet tomografią czy rezonansem OUN ciężko stwierdzić przyczynę tych zmian. 


Kolejna sprawa to operacja czy narkoza w obecnych czasach nawet przy niewydolności serca w odowiednich warunkach np znieczulenie wziewne da się przeprowadzić zabieg o ile inne parametry stanu pacjenta na to pozwalają.


Pozdrawiam lekarz weterynarii 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl