przyczyna smierci królika


DokumentyInne
REKLAMA


REKLAMA


© 2019 WP Media
O nasReklamaPomocRegulaminPrywatność
odbierz napisz usuń zgłoś spamwróć do Wysłane
odpowiedz
prześlij dalej przenieś do zapisz drukuj23 kwi 2019 16:03


Od: Ja (melianna@wp.pl)
Do:
k.godzielinska k.godzielinska@ogonek.vet

m.krasowska m.krasowska@ogonek.vet
Temat: dotyczy królika
Szanowni Państwo,

w minioną niedzielę spotkała nas tragedia - odszedł nasz królik.

Wybraliśmy się z królikiem 2 letnim w podróż (nie pierwszą) ok. 7 godzin w pociągu z 1 przesiadką. Po dojechaniu w miejsce docelowe króliczek trochę się pozłościł, a potem spokojnie siedział w transporterku, otwartym. W międzyczasie zetknął się z kotem. Późnym wieczorem ożywił się, poszedł na mały obchód, umył się, zjadł sianka i trochę marchewki. Rano siedział ospały w transporterku. Oddał pod siebie mocz. Wyjęłam go, pogłaskałam po uszach, główka leciała mu do tyłu. Odłożyłam na podłogę, trochę się podczołgał, nie miał zupełnie sił. Mąż wziął go na kolana i głaskał, nagle królik ostatkiem sił wyskoczył do góry, wylądował na podłodze i dostał drgawek przez chwilę, po czym umarł. Proszę o odpowiedź, co mogło być przyczyną śmierci króliczka? Co zrobiliśmy nie tak? Karzełek z cechami reksa (tak nam powiedziano), biały w czarne plamki, niebieskooki, ok. 1,6 kg.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Melianna

Odpowiedź

Witam


Aby jak najlepiej określić przyczynę śmierci trzeba by było poddać ciałko króliczka badaniu patomorfologicznemu. Bez tego mogę jedynie domniemiewać przyczynę zgonu. Mogła być ona spowodowana stresem ( gryzonie bardzo łatwo się stresują, doznają silnego stresu który może spowodować zgon), kolejną przyczyną mogło być problemy z układem pokarmowym, wzdęcie, wpochlenie czy skręt jelit, nagła śmierć sercowa, niedotlenienie, nie wydolność krążeniwo oddechowa wada genetyczna, niewydolność narządowa i inne.


Zwróciła bym uwagę na warunki transportu aby jak najbardziej zminimalizować stres w czasie podróży oraz dostęp świeżego powietrza i wody do picia.


Pozdrawiam 


 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl