Pies lekko drżał i ciężko mu było ustać na tylnych łapach

Dzisiaj po raz pierwszy zauważyłem, że psu dość ciężko było ustać na tylnych łapach, rozjeżdżały mu się (chwiał się, ale mimo to chodził) i miał lekkie drgawki. Wszystko ustąpiło po 5 minutach i na razie jest OK. Pies ma 10-11 lat i ma nadwagę. Na początku myślałem, że to stawy, ale skoro mu przeszło po kilku minutach i już chodzi normalnie, to pewnie nie stawy. Czy takie objawy mogą być od serca? Może dostał jakiegoś migotania przedsionków i stąd ciężko było mu ustać na łapach i lekko drżał? Czy takie objawy są typowe dla jakiejś choroby?

Odpowiedź

Witam


Po pierwsze nie możemy wykluczyć problemów stawowych szczególnie dysplazji ( powinno zostać wykonane RTG bioder )


Po drugie takie problem, moze być związany z chorobą kręgosłupa np spondylozą ( zalecane jest RTG kręgosłupa w pozycji bocznej )


Po trzecie takie objawy, może wywołać też choroba odkleszczowa np bakteryjna np anaplazmoza 


Po czwarte jeśli wykluczymy choroby ortopedyczne, moze być to spowodowane zaburzeniami gospodarki wapniowo mineralnej ( potrzebne badanie krwii-biochemia poziom Ca, P, Mg oraz ALP tzw profil kostny )


Oczywiście możemy mieć do czynienia inne schorzenia np kardiologiczne jak pan zauważył.


Bez wizyty u lekarza weterynarii i dokładnego badania w tym badań dodatkowych takich jak szczególnie RTG cieżko będzie ustalić przyczynę choroby i wdrożyć odpowiednia terapię.


Proszę pamiętać także, że otyłość źle wpływa na ukłąd sercowo naczyniowy ale także na kostno stawowy jak i cały organizm


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl