Pies lekko drżał i ciężko mu było ustać na tylnych łapach

Dzisiaj po raz pierwszy zauważyłem, że psu dość ciężko było ustać na tylnych łapach, rozjeżdżały mu się (chwiał się, ale mimo to chodził) i miał lekkie drgawki. Wszystko ustąpiło po 5 minutach i na razie jest OK. Pies ma 10-11 lat i ma nadwagę. Na początku myślałem, że to stawy, ale skoro mu przeszło po kilku minutach i już chodzi normalnie, to pewnie nie stawy. Czy takie objawy mogą być od serca? Może dostał jakiegoś migotania przedsionków i stąd ciężko było mu ustać na łapach i lekko drżał? Czy takie objawy są typowe dla jakiejś choroby?

Witam Po pierwsze nie możemy wykluczyć problemów stawowych szczególnie dysplazji ( powinno zostać wykonane RTG bioder ) Po drugie takie problem, moze być związany z chorobą kręgosłupa np spondylozą ( zalecane jest RTG kręgosłupa w pozycji bocznej ) Po trzecie takie objawy, może wywołać też choroba odkleszczowa np bakteryjna np anaplazmoza  Po czwarte jeśli wykluczymy choroby ortopedyczne, moze być to spowodowane zaburzeniami gospodarki wapniowo mineralnej ( potrzebne badanie krwii-biochemia poziom Ca, P, Mg oraz ALP tzw profil kostny ) Oczywiście możemy mieć do czynienia inne schorzenia np kardiologiczne jak pan zauważył. Bez wizyty u lekarza weterynarii i dokładnego badania w tym badań dodatkowych takich jak szczególnie RTG cieżko będzie ustalić przyczynę choroby i wdrożyć odpowiednia terapię. Proszę pamiętać także, że otyłość źle wpływa na ukłąd sercowo naczyniowy ale także na kostno stawowy jak i cały organizm Pozdrawiam 


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.