szczepienia a kastracja

Zamierzam oswoić dzikiego młodego kota, którego dokarmiam, (na pewno jest dziki, widać ze rzucano w niego kamieniami itp. i ma złe doświadczenia z ludzmi ). Na pewno nie miał tez żadnych szczepień. Moje pytania:
- po kastracji, bo od tego chce zacząć, ile trzeba odczekać żeby dać mu komplet szczepień i oczywiście odrobaczenie?
- czy szczepionkę w pierwszym podaniu można zblokować tj podać od razu na kilka chorób razem + p. wściekliźnie?
- po jakim czasie od szczepienia uznaje się, ze kot jest zabezpieczony, gdyby miał np. wylądować na pare dni w kocim hotelu?
Rozumiem, ze można mu podać na odrobaczenie preparat naskórny, żeby ograniczyć stresy związane z ukłuciami, np. podczas kastracji?

Odpowiedź

Witam


Sugerowałabym odwrotną kolejność najpierw odrobaczanie po 48h szczepienia a po 7 dniach operacja. Preparaty w formie spot-on nie działają na wszystkie rodzaje pasożytów wewnętrznych tzn tasiemce.


Owszem na rynku dostępne są szczepionki poliwalentne które w swoim składzie mają: szczepionkę przeciwko kalcywirozie, herpeswirozie oraz panleukopeni dodatkowo mogą mieć FIV/FeLV ( przed tym szczepieniem wymagany jest test) BEzpieczniej było by dla kota wykonać tylko szczepienie ochornne od chorób zakażnych ewentualnie w 2 dawce( po miesiącu) łacznie z szczepieniem przeciwko wściekliźnie. 2 tygodniowy okres kwarantanny po dwukrotnym szczepieniu jest wystarczający aby kot mógł przebywać w kocim hotelu. 


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl