Kulawizna i ropa w pazurze

Witam, jestem już po dwóch konsultacjach, w tym jednej ortopedycznej. Jestem rozczarowana podejściem weterynarzy w realu. Trzy tygodnie temu zauważyłam że pies kuleje na prawą tylnią łapę. Wykonuje "człapiący ruch" unikając wykonania pełnego zakresu- unika dotykania podłoża pazurami. Mimo tej sugestii dwóch weterynarzy zbagatelizowało moje wskazówki znajdując źródło bólu w okolicach stawu skokowego, następnie ortopeda- w biodrze. Pies dostał tabletki p bólowe i p zapalne, efekty ich działania były mierne i po 2 tygodniach wywołały krwiomocz, odstawiłam je. Dopiero na moją zdecydowaną prośbę na skupinie się na środkowym palcu tylniej łapy okazało się że pojawił się pod nim ropny wysięk i obrzęk. Moja sugestia o zmianie leków została uwzględniona- przepisano antybiotyk na beztlenowce. Teraz moje pytanie: Czym może być wywołane ropienie? Muszę dodać, że Lara dość często ześlizgiwała się ze schodów, czy takie urazy mogą wywołać aż tak poważne reperkusje? W mojej opinii zbyt długi pazur również może być powodem (weterynarz nie był przekonany). Weterynarz aktualnie sugeruje raka. Czy wobec takiego obrazu wywiadu- Pies wiekowy, osłabiona siła mięśni= regularne ześlizgiwanie się ze schodów i trudności z higieną pazurów- czarne pazury (niewidoczna macierz), agresja i ucieczki przy próbie przycięcia- całe życie to był problem i sama sobie je ścierała. Czy to raczej uraz mechaniczny- moja diagnoza i zakażenie czy RAK- jak sugeruje lekarz? Jutro ma być wykonane RTG jednak nie ufam lekarzom z mojej gminy :(

Odpowiedź

Witam


 Ropienie jest wywołane infekcją bakteryjną o różnym pochodzeniu np ciało obcne, efekt po zakuci, skaleczeniu itp ale też i rozpadające się tkanki np w procesie gnilnym czy nowotworowym. Bardzo pomocne okaże się zdjęcie RTG pozwoli ono wykluczyć lub potwierdzić zmiany w ukałdzie kostno stawowym w tym i zmiany nowotworowe ( nie wszystkie). Znalezienie ciała obcego jest bardzo trudne, nawet i na USG czy rezonansie magnetycznym. 


Na podstawie wywiadu w rozpoznaniu różnicowym należało by brać pod uwagę ciało obce, zakucie, proces zapalny na tle bakteryjnym, chorobę nowotworową, zmiany degeneracyjne. 


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl