Bulgotanie w brzuchu po operacji

Witam.. Nasz pies Maks miał w piątek operację wyciągnięcia ciała obcego z jelita, piłki która nie wiemy ile w nim siedziała bo miał ją dosyć dawno ale objawy pierwsze pojawily sie dopiero w czwartek., zwymiotowal wtedy dwa razy najgorzej bylo w nocy z czwartku na piatek bo wymiotowal 5 razy i wymiociny byly brazowe.. podczas operacji usunieto tez około 2/3 jelita cienkiego. Na prześwietleniu weterynarz powiedziała że nazbierały się tam gazy czy coś takiego. Piesek w niedziele został wypisany do domu i dostał karmę royal canin intestinal w puszkach. Maks jest dużym amstaffem więc karmy powinien jeść około 3 puszek. W niedziele zjadł w domu tylko trochę a wczoraj całą jedną puszkę w 4 porcjach w ciągu całego dnia. Pies dostaje leki przeciwbólowe 3 razy dziennie. Temgesic w strzykawce pod język oraz antybiotyk vetrimoxin. Piesek wczoraj rano był radosny, machał ogonkiem i chętnie poszedł na spacer . Póżniej podalliśmy leki i cały dzień był zmęczony.. czasami też leżał i tak wzdychał piszcząco pare minut.. zastanawialiśmy się czy to z bólu czy co, ale jak go zawołaliśmy na spacer to poszedł chętnie. Więc pomyśleliśmy że może tak z nudów popiskuje albo lek sprawia że się dziwnie czje.. ma też takie szeroko otwarte oczy. Dzisiaj rano chętnie zjadł i poszedł na spacer ale później znowu tak leżał zmęczony.. i martwi nas też to że słychać u niego bulgotanie w brzuchu.. najbardziej było słychać niedługo po jedzeniu przez dosyć długi czas, teraz się uspokoiło i bulgcze tylko od czasu do czasu ale głośno dosyć i się martwimy.. w nocy też mu tak bulgotało.. 3 godziny później próbowałam dać mu jeść to zjadł troszkę i resztę zostawił a na spacerku był trochę bardziej zmęczony niż rano. Zastanawiamy się czy to bulgotanie jest normalne? Dzwoniliśmy do szpitala, w którym miał operację, ale nie ma możliwości romowy z weterynarzem, a 2 Panie nie wiedziały a trzecia powiedziała że to normalne.. więc zależy mi na opinii lekaża, czy to rzeczywiście normalne. I czy to że piesek się tak gorzej czuje to wina silnych leków? Tym bardziej że rano czuje się lepiej. Leki przeciwbólowe dostaje rano po poludniu i wieczorem pod język a antybiotyk w tabletce rano i wieczorem. Dodam że kał był wczoraj normalnej konsystencji, lecz miał ciemny kolor, a dzisiaj już nie był stały, ale nie był też wodnisty. Dodam że takie głośne bulgotanie miewał czasami też jeszcze dlugo przed operacja. Pozdrawiam

Odpowiedź

Witam


 Ogólnie jedna rzecz jest dla mnie zastanawiająca a mianowicie ile dni po operacji była głodówka ? Za wczesne podanie karmy moze doprowadzić do uszkodzenia szwów. 


Jeśli chodzi o bulgotanie, może nie być to związane z samą operacją, tylko np z problemem z żołądkiem np odźwiernikiem, który nie do końca się zamyka lub też inna zmiana anatomiczną w świetle przewodu pokarmowego lub po prostu jest efektem po operacyjnym, który z czasem powinien się zmniejszyć. Na pewno warto było by kontrolnie wykonać badanie USG oraz RTG i RTG z kontrastem czy wszystko po takim zabiegu funkcjonuje jak należy. 


Pozdrawiam 

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl