chrumkanie/kaszel oraz saneczkowanie z wylizywaniem mimo pustych gruczołów

Piszę bo już sama nie wiem co myśleć o objawach mojego psa.
Mam suczkę lat 11 rasy York. Na początku września zdiagnozowano u niej ropomacicze.
Prawie natychmiast została poddana zabiegowi sterylizacji. Wszystko przebiegło bez komplikacji, zachowywała się tak jak by nic nie miała robionego. Szybko wróciła do formy, jest pogodna i ma apetyt. Ponad tydzień temu w nocy zaczęła wydawać dziwne odgłosy – takie chrumkanie, jak by kasłanie, jak by chciała coś zwymiotować. Męczyła się cała noc. Rano byłyśmy u weta który stwierdził zapalenie gardła i tchawicy. Przez 3 dni dostawała antybiotyk w zastrzykach, a potem 5 dni w tabletkach. Równocześnie lekarz stwierdził że ma dosyć powiększone węzły chłonne – szczególnie te pod przednimi łapkami i zasugerował biopsję jeśli się nie zmniejszą – będąc na kontroli po 3 dniach tych antybiotyków – podobno zmniejszyły się te węzły i ma mieć sprawdzone jeszcze w tym tygodniu.
Co mnie zaniepokoiło to fakt że ona codziennie saneczkuje i się wylizuje pod ogonem. Równoczesnie czasami (bo nie zawsze) znowu wydaje takie chrumknięcia / kaszel. w Byłam u lekarza, miała dokładnie obejrzane gruczoły okołoodbytnicze które okazały się puste. Lekarz stwierdził że z pupa jest wszystko OK, dostała tabletkę na robaki i mamy smarować pupę maścią na hemoroidy która ponoć likwiduje swędzenie. Natomiast co do tych odgłosów to powiedział że może tak być bo takie zapalenie górnych dróg oddechowych to się długo leczy. Niestety po kolejnych 2 dniach, ona nadal saneczkuje i się wylizuje i chrumka. Nie wiem czy to zapalenie gardła można łączyć z tym saneczkowaniem? Skoro gruczoły są czyste, nic nie stwierdzono to czemu ona ciągle saneczkuje i się wylizuje . Może wymaga jeszcze jakiejś dodatkowej konsultacji? Proszę o jakieś sugestie bo już sama nie wiem co o tym myśleć.

Odpowiedź

Witam


 Jeśli wyeliminujemy kwestie zapalenia gruczołów okołoodbytowych, to w dalszej kolejności sugerowałabym badanie kału wraz z flotacją i dekantacją w celu wykluczenia pasożytów, ponieważ takie objawy mogą wywołać i pasożyty a nie każdy środek przeciw robaczy działa skutecznie na wszystkie pasożyty. Co więcej takie wylizywanie może mieć podłoże dietetyczne zaleciłabym karmę typu intestinal. W kwestii chrumkania dobrze było by przebadać pieska pod kątem krążeniowo oddechowym.


Pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl