Psy są agresywne względem siebie

Dzień dobry! Od 3 lat mam w domu yorka, rok po nim doszła do naszej rodziny też bokserka, w sumie spędzili razem 2 lata, wspólne zabawy, razem spali w jednym legowisku, razem na spacery. Dodam, że york był pewnego rodzaju dominatorem, nigdy nie rzucił się na bokserke lecz jednym szczeknięciem ją ustawiał, a ona była bardzo uległa, nigdy się nie odszczekła, zawsze posłusznie się wycofała. cieczki nie obiły na yorku wrażenia, może coś tam próbował ale sam nie wiedział jak się za to zabrać. 3 dni temu nagle york rzucił się na bokserkę, domniemywam że z zazdrości, ponieważ w momencie kiedy siedział na kolana i bł głaskany bokserka podeszła. Myśleliśmy że to jednorazowy wybryk, więc po paru godzinach puściliśmy je z naszych pokoi i jak tylko się zobaczyły znowu bieg w swoją stronę i znów straszna walka, piski, na kolejny dzień kiedy już każdy z psów trzymany był w zamkniętym pokoju przez przypadek było tak że brat poszedł do toalety i nie zamknął drzwi pokoju, a do mnie wszedł tata, mały york jak proca wybiegł z pokoju w kierunku boksera, a bokser w kierunku yorka. . I znów chciały się zagryźć, wyglądało to strasznie, bardzo ciężko było je też rozłączyć, niebezpieczna sytuacja. Jak to się mogło stać, że psy które żyły razem przez całe 2 lata nagle na swój widok dostają "wścieklizny " i chcą się żywcem pozabijać! Były próby pogodzenia ich, ale kończyło sie to tak jak wyżej opisałam. Pytanie brzmi, jak to mogło się stać, że nagle z dnia na dzień psy się nienawidzą i czy da się coś na to zaradzić? Nie wyobrażam sobie do końca życia zamykania psów przed sobą w oddzielnych pokojach (gdy tka robimy oboje skuczą, piszczą i stąd te próby wypuszczenia które kończyły się również walką. Niewygodnym tez będzie chodzić osobno na spacery. .

Odpowiedź

Czasem niestety tak bywa, że najwięksi przyjaciele "stają" się największymi wrogami" (podobnie zresztą jak u ludzi) i na odwrót także.

Jednak w Pani przypadku sugeruję skorzystanie z konsultacji zoopsychologicznej/behawioralnej w miejscu Państwa zamieszkania gdyż należałoby:
1) ustalić stopień nasilenia zachowań antagonistycznych;
2) przeanalizować obydwa psy pod względem charakteru każdego z nich i określić relacje, które między nimi panują;
3) ocenić Państwa układ ze zwierzętami tzw. układ systemowy;
3) zlecić konkretny rodzaj terapii naprawczej (dla obydwu zwierząt);

pozdrawiam

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl